AktualnościBezpieczeństwo

USA naciskały na Ukrainę ws. umowy o rzadkich metalach. Zełenski domaga się gwarancji bezpieczeństwa

Prezydent Donald Trump w Białym Domu. Źródło: PAP / EPA / Alexander Drago

Stany Zjednoczone miały wywierać silną presję na Ukrainę w sprawie podpisania umowy dotyczącej zasobów metali ziem rzadkich. Warunkiem spotkania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z wiceprezydentem USA J.D. Vance’em w Monachium miało być zaakceptowanie amerykańskich warunków – podał portal Europejska Prawda.

Według doniesień portalu rozmowy na temat dostępu USA do ukraińskich zasobów mineralnych miały kluczowe znaczenie podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Amerykanie mieli uzależnić spotkanie Zełenskiego z Vance’em od zgody Kijowa na propozycję umowy „zasoby za pomoc”.

– Nieoczekiwane przełożenie spotkania Wołodymyra Zełenskiego z wiceprezydentem USA J.D. Vance’em związane było z żądaniem USA, by Ukraina zgodziła się na ich koncepcję umowy i podpisała dokument – podaje Europejska Prawda, powołując się na źródła po obu stronach negocjacji.

Portal twierdzi, że Amerykanie nie byli skłonni do zmiany treści porozumienia.

– Po tym, jak Ukraina przekazała swoją wersję umowy, Amerykanie wykreślili wszystkie kluczowe poprawki i postawili Ukrainie ultimatum: albo podpisze, albo spotkanie z Vance’em nie dojdzie do skutku – napisano.

Zełenski odrzuca ultimatum, ale nie zamyka drzwi

Mimo początkowej presji ze strony amerykańskich negocjatorów, sytuacja miała się zmienić po odmowie Zełenskiego. Jak podaje Europejska Prawda, ostre naciski ze strony USA ustąpiły, a ostatecznie odbyły się konstruktywne rozmowy z Vance’em.

Prezydent Ukrainy zapowiedział, że jest otwarty na podpisanie porozumienia w sprawie dostępu do złóż, ale domaga się w zamian gwarancji bezpieczeństwa.

– W tym memorandum gwarancje bezpieczeństwa powinny zostać przynajmniej w jakiś sposób nakreślone. Trwa wojna, a gwarancje bezpieczeństwa są dla nas kluczowe – podkreślił Zełenski.

W sobotę w Monachium przyznał, że obecna wersja umowy nie zapewnia Ukrainie wystarczającej ochrony interesów i dlatego nie może jej podpisać.

USA chcą minerałów w zamian za pomoc

Na początku lutego prezydent USA Donald Trump zasugerował, że dalsza pomoc wojskowa Waszyngtonu dla Ukrainy powinna zostać uzależniona od zabezpieczenia dostępu do metali ziem rzadkich. Złoża tych surowców mają kluczowe znaczenie dla przemysłu zbrojeniowego i nowoczesnych technologii.

Zarówno Ukraina, jak i USA mają strategiczny interes w tej umowie, jednak jej ostateczny kształt może zależeć od dalszych negocjacji oraz kontekstu politycznego i militarnego wojny z Rosją.

PAP / Biznes Alert

Media: USA i Rosja będą jutro rozmawiać o zakończeniu wojny na Ukrainie


Powiązane artykuły

Putin stawiał go za wzór dowódcy. Dzisiaj jest martwy

Potwierdzono śmierć rosyjskiego generała Michaiła Gudkowa, który w marcu był chwalony przez Putina oraz otrzymał awans na stanowisko zastępcy dowódcy...

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...

Udostępnij:

Facebook X X X