EnergetykaGospodarkaOZERopa

Orlen pochwalił się rekordowymi wynikami za 2024 rok. Najwyższa w historii dywidenda

Fot. Mateusz Gibała

Grupa Orlen zakończyła 2024 rok z imponującymi wynikami finansowymi, osiągając zysk netto na poziomie 4,6 mld zł w czwartym kwartale, co oznacza wzrost pięciokrotny w porównaniu do roku poprzedniego. Wysoka rentowność wszystkich segmentów działalności koncernu pozwoliła Zarządowi na zarekomendowanie rekordowej dywidendy w wysokości 6 zł na akcję.

– Rynek bardzo dobrze przyjął naszą nową strategię. […] Zamknęliśmy projekt Olefiny III i rozpoczęliśmy nową inwestycję – „Nowa Chemia” – podkreśla Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen.

Największy udział w wynikach miały na segmenty Wydobycie i Gaz, generując łącznie 70 procent EBITDA. Orlen konsekwentnie rozwijał także energetykę i rafinerię, które odnotowały wzrost wyniku operacyjnego o 2 miliardy złotych rok do roku.

Koncern intensywnie inwestuje w bezpieczeństwo surowcowe.

– Odkrycie nowych złóż gazu w Wielkopolsce zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne. Podobnie w Norwegii – w złożu Sabina znajduję się 5 miliardów baryłek ropy – wskazuje prezes Orlenu.

Ważnym krokiem w kierunku transformacji energetycznej było rozpoczęcie instalacji pierwszej morskiej farmy wiatrowej. Zainstalowano już pierwsze monopale – konstrukcje, na których znajdą się turbiny o mocy 15 MW każda.

Koncern przeprowadził również integrację spółek wydobywczych, tworząc jeden podmiot.

– Stworzyliśmy jedną grupę wydobywczą, która łączy w sobie kultury realizacyjne naszych firm – wyjaśnia Ireneusz Fąfara.

Silna pozycja finansowa i zaufanie inwestorów

W ciągu roku Orlen wygenerował 36,6 miliarda złotych przepływów z działalności operacyjnej, a jego wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA wyniósł 0,3, co jest jednym z najlepszych wyników w sektorze. Koncern z sukcesem pozyskał 1,25 miliarda dolarów finansowania na rynku północnoamerykańskim oraz uzyskał 3,5 miliarda złotych kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rozwój infrastruktury energetycznej.

Dzięki skutecznej polityce finansowej Orlen pozyskał również 7,5 miliarda złotych na modernizację sieci energetycznych.

– To efekt ogromnego wysiłku pracowników Energa, Energa Operator i centrali Orlen – zaznacza prezes Fąfara.

Silna kondycja finansowa pozwoliła na wypłatę rekordowej dywidendy na poziomie 6 złotych na akcję, obejmującej 4,5 złotych dywidendy gwarantowanej oraz 1,5 złotych premii zależnej od wyników finansowych.

Nowa strategia i ambitne cele

ORLEN w swojej strategii na najbliższą dekadę planuje dalszą ekspansję w sektorze odnawialnych źródeł energii oraz energetyki jądrowej. Do 2034 roku koncern zamierza osiągnąć:
• 12,8 GW mocy w OZE,
• 4,3 GW w energetyce gazowej,
• 600 MW w małych reaktorach jądrowych (SMR),
• 1,4 GW w wielkoskalowych magazynach energii.

Odbudowa zaufania

W ramach porządkowania portfela inwestycyjnego Orlen podjął decyzję o wyjściu z projektu Polska Press.

– To wyjątkowo nieudana inwestycja, która przynosi ogromne straty, zarówno finansowe, jak i wizerunkowe – przyznaje prezes Fąfara.

Jednocześnie koncern wrócił do grona firm, dla których ESG jest kluczowym elementem strategii.

– Po kilku latach ponownie uznajemy kwestie związane z ESG za niezwykle ważne i dlatego zostaliśmy członkiem UN Global Compact – podkreśla prezes.

Dzięki działaniom naprawczym obecnego Zarządu Orlen odzyskał zaufanie Norges Bank Investment Management, który zdjął koncern z listy obserwacyjnej rok wcześniej, niż przewidywano.

Mateusz Gibała

Orlen jest w dialogu z dozorcą polskiego atomu w sprawie SMR


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Sieć Starlink. Źródło: Freepik

Starlink wraca po awarii. Ukraina znów podpięta

Starlink, sieć satelitarnej łączności internetowej, wraca po awarii, której doznała w czwartek. Powodem problemów systemu było wadliwe oprogramowanie. Starlinki zapewniają...

Udostępnij:

Facebook X X X