(RIA Novosti/Piotr Stępiński)
Jak poinformowała agencja RIA Novosti w prezentacji podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego prezes Inter RAO Boris Kowalczuk oszacował inwestycję w realizację projektu mostu energetycznego Rosja-Japonia na wartość 7 mld dolarów.
Projekt ten zakłada również budowę na Sachalinie elektrociepłowni o mocy do 3 GW. Całkowita wielkość przesyłanej na wyspy japońskie energii elektrycznej może wynosić do 20 mld kWh rocznie.
– Wznowiliśmy rozmowy dotyczące projektu (mostu energetycznego Rosja-Japonia – przyp. red.). Postanowiliśmy rozważyć budowę bloków o 2100 MW mocy z węgla oraz 800 MW mocy pochodzących z gazu – powiedział Kowalczuk.
Wyjaśnił, że wstępne prace oraz rozmowy z japońskimi partnerami w sprawie projektu były prowadzone przez Inter RAO w latach 2013-2015.
– Doszliśmy do wniosku, że projekt powinien zostać zrealizowany w dwóch etapach. Pierwszy – budowa 1050 MW mocy pochodzących z węgla w centralnej części Sachalinu w pobliżu złóż węgla brunatnego oraz budowa linii przesyłowej, podwodnego kabla biegnącego z Sachalinu na wyspę Hokkaido – powiedział Kowalczuk.
Według niego w trakcie drugiego etapu, który miałby być realizowany w tym samym miejscu co i pierwsza elektrownia będzie zbudowana jeszcze jedna węglowa elektrociepłownia o mocy 1050 MW i w zależności od cen gazu i energii elektrycznej w Japonii paro-gazowej elektrowni o mocy 800 MW w południowej części Sachalinu. Planuje się, że ten etap prac zostanie zakończony do 2025 roku.
Według słów Kowalczuka dla realizacji projektu niezbędne jest opracowanie kwestii dotyczącej udzielenia ulg podatkowych oraz finansowania w tym z Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, Funduszu Rozwoju Dalekiego Wschodu oraz innych.
– Obecnie musimy z naszymi japońskimi partnerami zakończyć wstępne studium wykonalności projektu – stwierdził prezes Inter RAO. Przy czym zauważył, że import energii elektrycznej w Japonii jest zabronione i konieczne jest rozwiązanie tej kwestii na poziomie międzyrządowym.