Media

W specjalnym raporcie wskazano 266 naruszeń wolności prasy w Europie w 2024 roku

Zdj. ze strony EFJ

Zagrożenie życia i zdrowia dziennikarzy relacjonujących inwazję Rosji na Ukrainę to najpoważniejsza kwestia dotycząca bezpieczeństwa w Europie w 2024 roku – to główny wniosek z corocznego raportu dla Rady Europy na rzecz ochrony dziennikarstwa i bezpieczeństwa dziennikarzy.

„Raport o wolności prasy w Europie 2024: Stawianie czoła naciskom politycznym, dezinformacji i erozji niezależności mediów” został przedstawiony Radzie Europy. Szczegóły raportu podała Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ).

Propaganda i dezinformacja

W dokumencie zauważono m.in.: „poważne zagrożenia cyfrowym nadzorem nad dziennikarzami i jego ryzyko dla poufności źródeł, transnarodowe represje wobec dziennikarzy – zwłaszcza z Rosji i Białorusi – oraz tendencję do przejmowania mediów przez rządy w niektórych krajach” – podano w raporcie, którego jednym z

Wskazano także inne niebezpieczeństwa dla dziennikarzy i dziennikarstwa, m.in.: „(…) zagrożenie dezinformacją, w tym treści generowane przez sztuczną inteligencję i państwową propagandę służącą manipulowaniu opinią publiczną” – zaznaczono.

266 naruszeń praw dziennikarskich

Raport zawiera także apel do Rady Europy i jej 46 państw członkowskich oraz do Komisji Europejskiej w sprawie silniejszej ochrony prawnej dziennikarzy, zabezpieczeń przed dezinformacją i środków zwalczania przechwytywania i nadzoru mediów.

W 2024 odnotowano 266 alertów dotyczących napaści fizycznych, zastraszania, zatrzymań i innych działań. To mniej niż w 2023 roku (285 alertów). Najwięcej alertów raport wskazuje na Ukrainie (40) – większość z nich dotyczyła terytoriów okupowanych przez Rosję lub przypisywanych siłom rosyjskim – w Rosji (32), Turcji (28), Serbii (20) i Gruzji (18). W 2024 roku 78 alertów dotyczyło fizycznych ataków na dziennikarzy.

31 grudnia 2024 roku w aresztach w Europie przebywało 159 dziennikarzy: 44 na Białorusi, 30 w Azerbejdżanie, 29 w Rosji, 28 na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy, 27 w Turcji i jeden przypadek w Gruzji.

hub/ EFJ

 

 


Powiązane artykuły

Sąd Najwyższy. Źródło: Wikipedia

Sąd Najwyższy ma dzisiaj orzec, czy wybory prezydenckie są ważne

Trwa posiedzenie Sądu Najwyższego, który ma wydać orzeczenie dotyczące ważności wyborów prezydenckich odbywających się 18 maja i 1 czerwca 2025...
Facebook

Facebook wykorzystuje AI do analizy zdjęć użytkowników?

Facebook udostępnił użytkownikom nową funkcję powiązaną z Meta AI. Funkcja pozwala sztucznej inteligencji analizować nieopublikowane zdjęcia z galerii. Oficjalnie narzędzie...

KRRiT odrzuciła sprawozdania TVP i Polskiego Radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła roczne sprawozdanie programowo-finansowe dziewięciu spółek mediów publicznych. Wśród odrzuconych sprawozdań znajdują się sprawozdania TVP...

Udostępnij:

Facebook X X X