AktualnościGospodarkaPrawo

Tusk: Wicepremier Gawkowski przygotowuje projektu podatku cyfrowego. Nie wiadomo czy zostanie wdrożony

Premier Donald Tusk. Źródło: PAP / Radek Pietruszka

– Wicepremier Gawkowski przygotuje projekt podatku cyfrowego, ale nie można przesądzić czy zostanie on wdrożony – poinformował podczas oświadczenia dla mediów premier Donald Tusk.

Wicepremier Gawkowski przygotowuje projekt podatku cyfrowego, nie wiadomo czy zostanie wdrożo

Na razie w rządzie nie ma pracy nad takim projektem, ale premier Gawkowski przygotowuje ewentualne projekty, jak wiecie myślimy o poważnych wspólnych inwestycjach. Potrzebujemy tych inwestycji i dobrej współpracy jeśli chodzi o różne aspekty od energetycznego po militarny. Więc zgodnie z panującą dzisiaj modą mogę powiedzieć, że „zobaczymy” – powiedział premier Donald Tusk.

– Mamy dzisiaj do czynienia na świecie z pewnymi nowymi trendami, jeśli chodzi o politykę celną, podatkową, więc zgodnie z tym nowym trendem mogę powiedzieć – te podatki nałożymy, a może nie nałożymy – wyjaśnił.

Ambasador USA grozi odwetem Trumpa

O planach opracowania modelu podatku cyfrowego powiedział PAP Biznes w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jak przekazał, projekt podatku cyfrowego od przychodów lub zysków big techów zostanie zaprezentowany w ciągu najbliższych miesięcy, a środki, które zasiliłyby budżet z tytułu nowego podatku miałyby wesprzeć rozwój firm i startupów z sektora cyfrowo-technologicznego oraz media.

Później nominowany przez Donalda Trumpa na stanowisko ambasadora USA w Polsce Tom Rose, poinformował na platformie X, że wprowadzenie podatku cyfrowego zaszkodzi Polsce i jej relacjom z USA, a prezydent Trump dokona odwetu.

We wtorek ministerstwo finansów poinformował PAP Biznes, że nie prowadzi obecnie prac nad podatkiem cyfrowym i wyłącznie minister właściwy do spraw finansów publicznych odpowiada za polską politykę podatkową.

Minister cyfryzacji wyjaśnia

Również we wtorek wicepremier Gawkowski poinformował, że prace nad modelem podatku cyfrowego toczą się w ministerstwie cyfryzacji, ze względu na to, że resort jest w stałym kontakcie z korporacjami i organizacjami związanymi z rynkiem cyfrowym.

Gawkowski wskazywał również, że z tytułu podatku cyfrowego budżet państwa mógłby zostać zasilony kwotą w przedziale od miliarda do trzech miliardów złotych. Dodał jednak, że na ostateczne szacunki należy poczekać do zakończenia prac nad modelem podatku.

Na antenie Radia Zet odniósł się do słów ambasadora:

– Dziwię się, że pan ambasador Rose zaczyna swoje komunikowanie ze społeczeństwem polskim, mówiąc, że czegoś polskiemu rządowi nie można albo wręcz nakazuje, że powinniśmy się wycofać. Albo żyjemy w państwie, które ma pełną świadomość swojego rządu, suwerenność w tworzeniu prawa, albo oglądamy się na ambasadora, który jeszcze tu nie przyjechał i mówi: czegoś nie możecie zrobić, bo  Trumpowi się nie podoba – powiedział w trakcie wywiadu.

– To jest chore. Stawanie na głowie demokracji. Na to nigdy się nie zgodzę jako członek  Lewicy i członek tego rządu – dodał. – Nie zamierzam się wycofywać, dlatego że normalną rzeczą jest to, że trwają konsultacje różnych projektów, różnych pomysłów i różne obszary państwa powinny podejmować wyzwania. Wielkie korporacje nie tylko amerykańskie, światowe, zarabiają i na Polsce, i innych państwach – dodał

Według unijnego komisarza ds. handlu, Marosza Szefczovicza, rynek europejski stanowi dla części amerykańskich gigantów źródło nawet 40 procent ich przychodów. Usługi cyfrowe to również obszar, w którym Stany Zjednoczone mają dużą nadwyżkę wynoszącą 109 miliardów euro (w zakresie wymiany towarów Unia Europejska osiąga nadwyżkę w wysokości 157 miliardów euro).

Biznes Alert / PAP / Radio Zet

Minister cyfryzacji nie chce ugiąć się przed ambasadorem USA. Deklaruje, że nie wycofa się z podatku cyfrowego


Powiązane artykuły

Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4. Fot. Data 4

Ekspert o AI w centrach danych: Tylko elastyczni zostaną w grze

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) powoduje coraz szybszy wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową. Raport firmy konsultingowej McKinsey do 2030 roku zwiastuje...
Stacja ładowania Grupy Orlen. Fot. Orlen

Orlen zaszachował konkurencyjnych operatorów publicznych ładowarek

Multienergetyczny koncern korzystając ze swojej przewagi finansowej obniżył o 25 procent ceny za ładowanie aut elektrycznych w czasie wakacji. Odpowiedź...

Sąd Najwyższy orzekł, że wybory prezydenckie są ważne

Sąd Najwyższy wydał orzeczenie dotyczące ważności wyborów prezydenckich odbywających się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku. SN potwierdził tym...

Udostępnij:

Facebook X X X