AtomEnergetyka

Bełchatów i Konin preferowanymi lokalizacjami drugiej elektrowni jądrowej

Elektrownia jądrowa. Fot. Pixabay

Elektrownia jądrowa. Fot. Pixabay

Preferowane lokalizacje drugiej elektrowni jądrowej to Bełchatów i Konin, a pozostałe lokalizacje to Kozienice i Połaniec – poinformowało w czwartek Ministerstwo Przemysłu. Rozpoczęcie budowy drugiej elekteowni planowane jest w 2032 roku, a rozruch pierwszego z trzech bloków – w 2040 roku.

W czwartek dyrektor Departamentu Energii Jądrowej resortu przemysłu Paweł Gajda przedstawił na konferencji prasowej w Katowicach główne założenia aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ).

Jak poinformował Gajda, zgodnie z harmonogramem aktualizacji na ten rok planowane są: przeprowadzenie wstępnego screeningu (badanie – PAP) lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie postępowanie konkurencyjnego (wstępny dialog z potencjalnymi partnerami, ogłoszenie warunków postępowania) oraz wystąpienie przez inwestora o decyzje zasadnicze dla potencjalnych lokalizacji.

W przyszłym roku zakładane jest wydanie decyzji zasadniczych, rozpoczęcie badań lokalizacyjnych i środowiskowych, a także wybór partnera strategicznego. Ostateczne ustalenie modelu biznesowego, wystąpienie z wnioskiem notyfikacyjnym do KE oraz złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej zaplanowano na 2027 roku.

Aktualizacja harmonogramu to 8 lat na budowę

Aktualizacja PPEJ zakłada wydanie decyzji środowiskowej, zakończenie badań lokalizacyjnych i decyzję o ustaleniu lokalizacji w 2028 roku. W 2029 roku mogłoby nastąpić złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i rozpoczęcie prac przygotowawczych na terenie budowy.

Zgodnie z obecnym harmonogramem w 2031 roku powinno nastąpić wydanie zezwolenia na budowę, a rok później rozpoczęcie budowy pierwszego bloku. Zakończenie budowy pierwszego bloku drugiej elektrowni wraz z rozruchem zakładane jest na 2040 roku, a analogiczne działania dla dwóch kolejnych bloków – w latach 2041-42.

PAP / Biznes Alert

Francja pozostaje w grze jako dostawca paliwa do polskiej elektrowni jądrowej


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X