Aktualności

Nowe satelity i świetlne wiry na nocnym niebie, czyli kolejna misja rakiety Falcon 9 

Dalby-Viggeby, na południe od Uppsali w Szwecji, tuż po 21:00 24 marca 2025. Foto: EN/Bertrand ILHE / AFP

Na orbicie okołoziemskiej krążą od wczoraj dwie nowe amerykańskie satelity rozpoznawcze dla amerykańskiego Narodowego Biura Rozpoznania (NRO). Dołączyły do sieci, która umożliwia szerokie działania wywiadowcze z kosmosu.

Satelity wyniosła z Przylądka Canaveral na Florydzie rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Spektakularnym efektem ubocznym tej misji były świetlne symetryczne wiry widoczne na niebie w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce.   

 Misja NROL-69 i współpraca z SpaceX  

Misja NROL-69 obejmowała dwa satelity oznaczone jako USA-498 i USA-499, które mogą pełnić rolę w rozpoznaniu elektronicznym. Na orbicie te satelity dołączą do już istniejącej sieci kosmicznej, która umożliwia szerokie działania wywiadowcze. 

Misja była także pierwszą realizowaną w ramach drugiego kontraktu NSSL (National Security Space Launch) zawartego pomiędzy administracją amerykańską a SpaceX. Kontrakt ten, podpisany w 2020 roku, umożliwia firmie Elona Muska świadczenie usług wynoszenia ładunków na orbitę dla misji o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. SpaceX jest obecnie jednym z głównych wykonawców dla NRO, a w ciągu ostatnich dwóch lat firma wyniosła na orbitę ponad 150 satelitów rozpoznawczych. Pozwoliło to na wymianę starszych jednostek i zwiększenie zdolności wywiadowczych USA. 

Jak podało Narodowe Biuro Rozpoznania, w 2025 roku planuje przeprowadzić około dwanaście kolejnych misji, rozwijając sieć satelitów rozpoznawczych. 

 Niebieski wir na polskim niebie 

Po wyniesieniu satelitów na orbitę, pierwszy stopień rakiety Falcon 9 powrócił na Ziemię i bezpiecznie wylądował na Cape Canaveral, natomiast drugi stopień kontynuował swoją misję w przestrzeni kosmicznej. Po godzinie 21 czasu polskiego, drugi stopień rakiety przeleciał nad Polską, tworząc na niebie charakterystyczny, niebieskawy wir, który był wynikiem zrzutu paliwa przed planowaną deorbitacją. 

Jak czytamy w portalu Space24, zrzut paliwa przed deorbitacją jest częstym zjawiskiem w trakcie powrotu rakiet z misji kosmicznych. W przestrzeni kosmicznej, gdzie nie ma atmosfery, wyrzucone gazy tworzą symetryczne struktury, co skutkuje widocznymi na niebie kręgami. 


Powiązane artykuły

prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, zdjęcie: www.president.gov.ua

Ukraina i Niemcy chcą wspólnie produkować broń dalekiego zasięgu

Ukraina i Niemcy planują rozpoczęcie wspólnej produkcji uzbrojenia dalekiego zasięgu. Ma to wzmocnić zdolność ukraińskiej armii do uderzeń w cele...
Wojciech Wrochna Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zdjęcie: www.gov.pl

Rząd rozpoczyna konsultacje programu PPEJ

Ministerstwo Przemysłu ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych i eksperckich dotyczących zaktualizowanego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W ramach tych prac rząd...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...

Udostępnij:

Facebook X X X