Nadchodzi zaćmienie Słońca. Na czym polega i co na to energetyka?

Zaćmienie Słońca. Źródło: Flickr

Zaćmienie Słońca. Źródło: Flickr

Dziś w samo południe Polacy będą mogli zaobserwować zjawisko zaćmienia Słońca. Według astronomów, będzie ono widoczne z każdego punktu na terenie kraju, w mniejszym lub większym stopniu. Wydarzenie wpłynie na pracę fotowoltaiki, o czym przypomina operator systemu przesyłowego energii elektrycznej.

Dzisiejsze zaćmienie Słońca będzie widoczne po godz. 11:00 i osiągnie punkt kulminacyjny około godz. 12:28. Zjawisko występuje wtedy, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem.

– Wtedy jego cień (lub półcień) pada na powierzchnię Ziemi i dla znajdującego się tam obserwatora mamy zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca, gdy obserwator znajduje się w cieniu Księżyca, lub częściowego zaćmienia Słońca, jeżeli obserwator znajduje się w półcieniu – tłumaczy dr hab. Arkadiusz Berlicki, profesor Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) podkreśla, że zaćmienia Słońca na Ziemi występują parę razy w ciągu roku, ale w danym miejscu są widoczne dużo rzadziej.

– Ostatnie zaćmienie całkowite widoczne było w Polsce w 1954 roku, a następne będzie w 2135 roku. W sumie od 1140 roku w Polsce widocznych było 16 zaćmień całkowitych. Zaćmienia częściowe są widoczne znacznie częściej, jednak nie są one tak spektakularne – podnosi profesor Berlicki.

Według Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado, kolejne częściowe zaćmienie Słońca nad Polską wystąpi 2 sierpnia 2027 roku. Wówczas, całkowite zaćmienie będzie można obserwować w Afryce Północnej, m.in. nad egipskimi piramidami.

Dzisiejsze zaćmienie a fotowoltaika

– W sobotę 29 marca 2025 roku będzie miało miejsce zaćmienie Słońca. OSP (Operator Systemu Przesyłowego – przyp. red.) we współpracy z operatorami europejskiego systemu kontynentalnego uwzględnia to w planach pracy systemu elektroenergetycznego – czytamy w komunikacie Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

PSE odpowiadają za bezpieczną pracę Krajowego Systemu Energetycznego. W wyjątkowych przypadkach decydują np. o ograniczeniu pracy elektrowni fotowoltaicznych, gdy pojawia się ryzyko przeciążenia sieci energetycznej w okresach zwiększonego zużycia energii.

Polski operator informuje, że sobotnie zjawisko wpłynie na poziom generacji źródeł fotowoltaicznych. Ich łączna moc zainstalowana w Polsce to obecnie 21,6 GW.

– OSP uwzględnia to zdarzenie w swoich analizach oraz planach pracy systemu. Uczestnicy rynku powinni również uwzględnić skutek zaćmienia Słońca w bilansowaniu handlowym swoich portfeli zakupowo-sprzedażowych – podają PSE.

W tym przypadku podmioty te mogą skorzystać z handlu 15-minutowymi produktami, obecnym na rynku dnia bieżącego w ramach Single Intraday Coupling (SIDC) od 19 marca 2025 roku. W uproszczeniu, jest to mechanizm oferujący uczestnikom rynku możliwość handlu energią elektryczną w okresie zbliżonym do czasu dostawy.

Weekendowe zaćmienie w praktyce

Zdaniem PTA, podczas dzisiejszego zaćmienia częściowego Księżyc zakryje niewielki fragment tarczy słonecznej (około kilkanaście procent, w zależności od miejsca w Polsce), a spadek jasności podczas dnia będzie niezauważalny. Towarzystwo zaznacza, że zaćmienie nie wpłynie na obywateli ani na środowisko w Polsce.

– Jedynie te osoby, które będą wiedziały o zaćmieniu mogą z użyciem specjalnych okularów (nie tych przeciwsłonecznych) zobaczyć (około południa) przesłonięty w niewielkim stopniu dysk Słońca. Można wtedy powiedzieć, że to zaćmienie wpłynie na doznania wizualne tych obywateli, którzy to będą widzieli – tłumaczy profesor Arkadiusz Berlicki.

Jędrzej Stachura

Warszawski recykler może już produkować energię z fotowoltaiki

 


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...
Reaktor Maria. Fot. NCBJ

Miesiące zamiast tygodni przerwy. Dlaczego Reaktor Maria nadal stoi?

Reaktor badawczy Maria stoi i niewiele wskazuje na to, że prędko wróci do pracy. Przerwa, która miała trwać niespełna sześć...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Udostępnij:

Facebook X X X