AlertWszystko

Ukraiński odcinek połączenia gazowego z Polską nadal bez dofinansowania

Ewa Kopacz i Arsenij Jaceniuk

(Wojciech Jakóbik)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział podczas roboczej wizyty w Warszawie, że jego kraj chce przyłączyć się do systemów przesyłowych gazu w Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech.

– Oznaczałoby to, że przepływ gazu między tymi krajami będzie wolny a my będziemy mogli nim handlować bez żadnych ograniczeń, w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy – powiedział podczas konferencji z Premier RP Ewą Kopacz.

Jaceniuk przypomniał, że Polska i Ukraina podpisały memorandum o budowie połączenia gazowego. – Trwają prace nad budową interkonektora o przepustowości 10 mld m3 rocznie. Będzie to wymagało 160 mln dolarów naszych wydatków – zapowiedział premier. Polska udzieliła Ukrainie kredytu w wysokości 100 mln euro, lecz na inny cel. Chodzi o modernizację przejść granicznych na granicy z naszym krajem.

Szefowa polskiego rządu przypomniała również, że dzięki podpisanym umowom możliwe stały się dostawy energii elektrycznej z Ukrainy do Polski.

Tematy energetyczne mają się także pojawić podczas spotkań prezydentów obu krajów. Andrzej Duda i Petro Poroszenko zgodzili się odnośnie pomysłu wzajemnych wizyt w Warszawie i Kijowie.

17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisały umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewidywał nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę ale także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.

W kwietniu 2015 roku Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.

Ukraińcy starają się o podobne środki dla swojego odcinka połączenia w Unii, bo chcą przyłączyć swoje gazociągi do Korytarza. Dotąd jednak nie pozyskali ich. Dlatego budowa połączenia po stronie ukraińskiej stoi.

Więcej o polsko-ukraińskim połączeniu gazowym w analizie BiznesAlert.pl

Więcej: Plan Dudy to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa gazowego Europy Środkowo-Wschodniej


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X