Media

Sztab kandydata PO ma pokryć koszty drugiej debaty w Końskich; KRRiT pyta PKW: Czy tzw. debata Trzaskowskiego była nielegalna?

Fot. (h)rob

Sławomir Nitras z PO zapewnił, że sztab Trzaskowskiego ponsiesie koszty wydatków drugiej debaty w Końskich, która odbyła się w 11 kwietnia br.  Kto ją zorganizował i kto za nią zapłacił? Mimo zapewnień TVP, że stacja jedynie udostępniła sygnał istnieje możliwość, że publiczny nadawca złamał prawo. KRRiT poprosiła Państwową Komisję Wyborczą o zbadanie okoliczności debaty.

Głos w tej sprawie zabrali politycy PO i sztabowcy kandydata PO, którzy obserwowali tzw. debatę Trzaskowskiego. “Debata w Końskich została zorganizowana jak trzeba. Wszystkie faktury zostaną rozliczone. Wszystkie koszty ponosi komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego i przedstawi PKW raport” – skomentował w porannej rozmowie w RMF FM minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.

Kto odpowiadał za piątkową debatę z udziałem Trzaskowskiego?

Oficjalnie, organizatorem debaty był sztab Rafała Trzaskowskiego. Program nie był jednak oznaczony jako materiał wyborczy, co jest niezgodne z kodeksem wyborczym Jeśli uznać, drugą debatę w Końskich za materiał wyborczy, promowała ona nie tylko Rafała Trzaskowskiego, ale także innych kandydatów, co również może być sprzeczne z kodeksem wyborczym. Sztab wyborczy – zgodnie z przepisami –  nie może finansować promocji innych kandydatów, a ich udział w „spocie wyborczym” może zostać uznany za takie działanie.

5 lat temu, w debacie w TVP brał udział tylko prezydent Andrzej Duda, więc nie było promocji innych kandydatów.

Legalna, czy nielegalna?

Jeśli okaże się, że koszty piątkowej debaty z udziałem Trzaskowskiego pokryła telewizja publiczna mogło dojść do złamania szeregu przepisów.?  Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT, TVP ma obowiązek umożliwienia udziału każdemu kandydatowi w takiej samej liczby debat.

Kandydaci powinni zostać poinformowani o debacie co najmniej 48 godzin wcześniej. W związku z i innymi przesłankami, wskazującymi, że mogło dojść do przestępstwa, przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wystosował pismo do przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka. Świrski zwrócił się z wnioskiem o zbadanie tego, czy debata została przeprowadzona prawidłowo i zgodna z przepisami wyborczymi.

 

łoz/ hub/ KRRiT/ RMF


Powiązane artykuły

Wednesday wróci po raz trzeci. Hit Netfliksa doczekał się kolejnego sezonu

Co prawda drugi sezon serialu “Wednesday” zadebiutuje dopiero 6 sierpnia, ale Netflix już oficjalnie ogłosił produkcję jego trzeciej części.

CMWP SDP przeciwko zakazowi wstępu TV Republika na ogłoszenie rekonstrukcji rządu

Zakaz wstępu dla TV Republika na ogłoszenie rekonstrukcji rządu to skandaliczne naruszenie wolności słowa, pluralizmu oraz blokowanie dostępu do informacji...

Raport RSF: polskie media publiczne w głębokim kryzysie niezależności

Polska znajduje się w gronie krajów Unii Europejskiej, w których media publiczne podlegają największej presji politycznej i ekonomicznej - wynika...

Udostępnij:

Facebook X X X