AktualnościBezpieczeństwo

Szczyt Trójmorza w Warszawie: nowi partnerzy, stare wyzwania

dziesiąty szczyt Trójmorza w Warszawie, Foto: x.com/State_E

dziesiąty szczyt Trójmorza w Warszawie, Foto: x.com/State_E

W Warszawie odbył się dziesiąty szczyt Inicjatywy Trójmorza. Rozszerzono grono uczestników, zapowiedziano nowy fundusz inwestycyjny i ujawniono podziały polityczne, m.in. w podejściu do wojny w Ukrainie.

Podsumowania wydarzeń dokonał Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w raporcie “Jubileuszowy szczyt Inicjatywy Trójmorza”. Warszawski szczyt był trzecim od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i jednocześnie pierwszym, który tak wyraźnie ujawnił różnice w podejściu członków TSI do polityki wschodniej. Węgry opublikowały odrębne oświadczenie, dystansując się od fragmentów konkluzji szczytu dotyczących poparcia dla suwerenności Ukrainy, jej integracji z UE oraz rozliczenia Rosji zbrodni wojennych. Budapeszt uzasadnił swoje stanowisko nowymi okolicznościami geopolitycznymi, m.in. prowadzonymi przez USA rozmowami o zawieszeniu broni. Mimo to, z uwagi na ograniczoną zdolność decyzyjną Inicjatywy, sprzeciw Węgier nie paraliżuje współpracy – w odróżnieniu od doświadczeń z Grupy Wyszehradzkiej.

Nowi partnerzy i deklaracje projektowe

Najważniejszym formalnym wynikiem szczytu było poszerzenie TSI o nowych uczestników. Do grona partnerów strategicznych dołączyły Hiszpania i Turcja, a status uczestników stowarzyszonych – dający dostęp do projektów priorytetowych – uzyskały Albania i Czarnogóra. Liderzy Trójmorza podkreślili w deklaracji końcowej postęp w realizacji wybranych projektów: z 143 zgłoszonych inicjatyw, 14 uznano za zakończone, 19 zaawansowanych, a w 15 odnotowano bieżącą aktywność.

Głównym problemem TSI pozostaje jednak fragmentaryzacja działań – poszczególne państwa realizują projekty narodowo, bez realnej koordynacji. Kluczowe przedsięwzięcia finansowane są z funduszy krajowych lub unijnych, a Fundusz Inwestycyjny TSI – mimo ambitnych założeń – zgromadził dotąd zaledwie 1 mld euro, czyli 1/6 planowanej sumy. Austria, Czechy i Słowacja odmówiły nawet wpłaty minimalnej składki wynoszącej 20 mln euro. Choć zapowiedziano powołanie nowego funduszu, jego profil i zasady działania nie zostały doprecyzowane.

Trójmorze a relacje transatlantyckie

Zgodnie z deklaracją końcową, TSI ma również służyć pogłębianiu współpracy transatlantyckiej. Obecność sekretarza ds. energii USA Chrisa Wrighta oraz podpisanie umowy pomostowej między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel świadczą o trwającym zaangażowaniu amerykańskiego biznesu w projekty energetyczne regionu. Jednocześnie rosnące trudności z realizacją wsparcia finansowego zapowiedzianego jeszcze za kadencji Donalda Trumpa, w połączeniu z cięciami budżetowymi obecnej administracji, rzucają cień na przyszłe zaangażowanie USA w Inicjatywę.

Inicjatywa bez liderów?

Warszawski szczyt był ostatnim, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda – współinicjator TSI. Reprezentujący drugiego współtwórcę Inicjatywy, Chorwację, rząd tej Republiki zadeklarował gotowość organizacji kolejnego szczytu w 2026 roku. Z kolei Rumunię reprezentował już nie prezydent Klaus Iohannis, lecz marszałek Senatu. Wraz z odejściem kluczowych liderów, przyszłość TSI stanie się zależna od stopnia zaangażowania ich następców.

Od niemal dekady funkcjonowania Inicjatywy Trójmorza głównym problemem pozostaje jej ograniczona zdolność do przekuwania politycznych deklaracji w konkretne decyzje i wspólne mechanizmy wdrażania projektów. Warszawski szczyt pokazał jednocześnie siłę i słabość TSI: jest to format wciąż atrakcyjny dla nowych partnerów, lecz pozbawiony instytucjonalnego zaplecza niezbędnego do trwałej integracji regionalnej.

Perspektywą na przyszłość mogłoby być wzmocnienie filaru rządowego – na wzór Bukareszteńskiej Dziewiątki – umożliwiającego bieżącą współpracę ministrów odpowiedzialnych za konkretne obszary. Bez takiej zmiany TSI pozostanie przede wszystkim platformą konsultacyjną – o dużym potencjale, lecz ograniczonej skuteczności.

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych


Powiązane artykuły

Trump rozważa deportacje Muska lub nasłanie na niego DOGE

Donald Trump powiedział we wtorek, że “musi sprawdzić”, czy deportować swojego byłego doradcę i miliardera Elona Muska. Prezydent dodał, że...

Delfin obroni Bałtyk. Zwodowano okręt, który wykryje sabotażystów

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej...

Polska czasowo przywraca kontrole na granicy z Niemcami i Litwą

Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 7 lipca Polska przywraca czasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Oficjalnym powodem...

Udostępnij:

Facebook X X X