Rząd prowincji Ontario zatwierdził budowę pierwszego na świecie małego reaktora modułowego BWRX-300 – to również pierwszy SMR na świecie. Polska bada potencjał SMR-ów, a decyzja Kanadyjczyków daje zielone światło na budowę takich samych małych reaktorów modułowych BWRX-300 w kraju.
Rząd prowincji Ontario podjął ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszego na świecie reaktora BWRX-300 i jednocześnie pierwszego SMR-a na świecie. To kolejny, po uzyskaniu w kwietniu tego roku zezwolenia na budowę, przełomowy etap potwierdzający dojrzałość i gotowość technologii GE Hitachi Nuclear Energy.
– Ostateczne zatwierdzenie budowy pierwszego BWRX-300 w Kanadzie to ważny sygnał dla całego sektora energetyki jądrowej na świecie, a dla nas w Polsce – potwierdzenie, że wybrana przez nas technologia GE Hitachi Nuclear Energy jest gotowa do wdrożenia w warunkach komercyjnych – powiedział Rafał Kasprów, prezes Zarządu Orlen Synthos Green Energy.
– W realizacji naszego programu budowy floty reaktorów idziemy krok za Ontario Power Generation, czerpiąc z ich doświadczeń i wypracowanych rozwiązań. Dzięki temu możemy szybciej i efektywniej wdrożyć tę technologię i dostarczyć czystą energię polskim odbiorcom – dodał.
Decyzję ogłosili na terenie budowy w Darlington wspólnie przedstawiciele rządu prowincji Ontario, Ontario Power Generation oraz GE Hitachi Nuclear Energy. Decyzja inwestycyjna dotyczy czterech reaktorów BWRX-300, które mają powstać do 2035 roku.
– Po bardzo szczegółowej ewaluacji sytuacji, po konsultacjach z Niezależnym Operatorem Systemu Elektroenergetycznego (IESO – Independent Electricity System Operator), musieliśmy podjąć decyzję, jak zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej dla prowincji Ontario. I zdecydowaliśmy, że projekt Darlington New Nuclear Project będzie najlepszym wyborem, by sprostać temu wyzwaniu. Nasz Niezależny Operator Systemu Elektroenergetycznego postawił bowiem sprawę jasno: SMR-y są najlepszym wyborem, żeby dostarczyć stabilną, zeroemisyjną energię w przystępnej cenie – powiedział Stephen Lecce, minister ds. energii i elektryfikacji prowincji Ontario.
– Wdrażając pierwszy mały reaktor modułowy BWRX-300, Ontario zostaje światowym liderem we wdrażaniu reaktorów SMR. Nasza współpraca z OPG i pozostałymi partnerami przy tym projekcie stanie się punktem odniesienia dla światowego przemysłu jądrowego – powiedziała Maví Zingoni, CEO, Power, GE Vernova.
W kwietniu ukończono prace przygotowawcze
W kwietniu OPG ukończyło etap prac przygotowawczych – zakres zrealizowanych robót jest imponujący. Uzyskane od nadzoru jądrowego CNSC zezwolenie na budowę pozwala niemal od razu przystąpić do prac właściwych i wylewania tzw. betonu jądrowego.
– Przez 10 lat uczestniczyłem w zakończonej sukcesem budowie elektrowni jądrowej w Barakah w ZEA, teraz jestem przekonany, że korzystając z doświadczeń kanadyjskich, budowę w Polsce małych reaktorów jądrowych przeprowadzimy podobnie jak w ZEA – na czas i w budżecie – powiedział Jacek Drózd, wiceprezes Zarządu OSGE, który reprezentował spółkę podczas uroczystości w Darlington.
Kanadyjskie regulacje pozwalają na prowadzenie prac przygotowawczych przed uzyskaniem ostatecznego zezwolenia na budowę. Dzięki temu wybrane przez OPG firmy – Aecon i AtkinsRealis (dawniej SNC Lavalin) mogły już wcześniej rozpocząć działania na terenie inwestycji. Obecnie zakończone jest już równanie terenu pod budowę reaktora nr 1, a równanie terenu pod budowę reaktorów numer 2–4 jest ukończone w 50 procentach. Na terenie budowy codziennie można zaobserwować około 50 ciężarówek transportujących ziemię w celu wyrównania terenu na którym mają zostać zlokalizowane przyszłe reaktory SMR. Wykop pod szyb budynku reaktora liczy już około 10 metrów.
Projekt reaktora BWRX-300 to oparta na sprawdzonych technologiach dziesiąta generacja reaktorów wodnych wrzących (Boiling Water Reactor, BWR) opracowywanych przez firmę General Electric od lat 50. XX wieku.
OSGE / GE Vernova Hitachi / Mateusz Gibała