EnergetykaGaz.

Polska może stać się hubem gazowym dla Europy Środkowo-Wschodniej 

Robert Soszyński, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych, Orlen S.A.

– We współpracy z partnerami gazowymi Polska może stać się hubem gazowym dla Europy Środkowo-Wschodniej. Mamy olbrzymią szansę, by koncentrował się dla tego obszaru rynek dostaw – powiedział Robert Soszyński, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych, Orlen S.A.

Rynek LNG – gazu dostarczanego drogą morską – nie tylko wyrósł na równorzędnego partnera dla gazociągów, ale zdaniem wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych Orlen S.A., Roberta Soszyńskiego wręcz zdominował przestrzeń dostaw. Polska dzięki terminalowi w Świnoujściu i planowanemu FSRU w Zatoce Gdańskiej ma dziś dostęp do globalnych rynków gazu, co znacząco zwiększa jej elastyczność i odporność na presję geopolityczną.

– Polski sektor energetyczny przestawia się bardzo dynamicznie na rozwiązania związane z kotłami gazowymi. My sami zwiększamy udział tego typu energii – dodał Soszyński, wskazując na transformację miksu energetycznego oraz rosnącą rolę gazu jako paliwa przejściowego w procesie dekarbonizacji.

15 lat konsekwentnej polityki ma swoje owoce

O roli długofalowej strategii energetycznej mówił podczas konferencji GazTerm także Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Podkreślił, że fundamenty obecnej niezależności gazowej Polski zostały położone już w 2014 roku, kiedy to rząd zainicjował koncepcję Unii Energetycznej na poziomie UE.

– Nikt nie wierzył w to, że kiedyś Gazprom może zakręcić kurek z gazem i wykorzystywać go do celów politycznych – przypomniał Wrochna. To doświadczenie ukształtowało determinację Polski do dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw.

– Wydaje mi się, że te 15 lat tej polityki to jest bardzo konsekwentne działanie, które pozwoliło zbudować bezpieczeństwo dostaw gazu – ocenił.

Pełnomocnik wskazał również na międzynarodowy wymiar działań Polski w sektorze gazowym.

– Mamy bardzo szerokie relacje z partnerami amerykańskimi w sektorze gazu i chcemy tę relację podtrzymywać. Naszą siłą globalną zależy od tego, ile znaczymy i jak silni jesteśmy w ramach UE – zaznaczył.

GazTerm / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X