Grupa Orlen kontynuuje integrację aktywów produkcji gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce. Orlen Upstream Polska, spółka córka odpowiedzialna za poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie, będzie miała je w całości pod opieką. Proces przeniesienia ma zostać zakończony w trzecim kwartale 2025 roku.
– Pierwszy etap konsolidacji aktywów związanych z produkcją gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce, polegać będzie na przeniesieniu z Orlen do Orlen Upstream Polska aktywów służących do prowadzenia krajowej działalności poszukiwawczej, wydobywczej oraz magazynowej. W zamian Orlen Upstream Polska ustanowi nowe udziały, które w całości obejmie Orlen, pozostając jedynym udziałowcem OUP – czytamy w komunikacie.
Płocki koncern zaznacza, że procesowi integracji krajowych aktywów wydobywczych oraz związanych z magazynowaniem gazu, a także przejścia pracowników segmentu do spółki Orlen Upstream Polska, towarzyszą rozmowy ze stroną społeczną. Pracownicy krajowego obszaru upstream mają mieć szansę rozwoju zawodowego w wydzielonej spółce, skoncentrowanej na działalności i budowaniu wartości sektora upstream.
– Mamy w Grupie Orlen W ostatnich latach krajowa produkcja gazu ziemnego pokrywała ok. 20 procent rocznego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce duże możliwości rozwijania segmentu upstream, który jest jednym z filarów działalności koncernu. Szczególną wartością są unikalne w skali międzynarodowej know-how i kompetencje naszych pracowników. Zintegrowanie tego wielkiego potencjału w nowoczesnej organizacji o uporządkowanej strukturze organizacyjnej pozwoli zoptymalizować procesy operacyjne, a tym samym zwiększyć efektywność zarządzania krajowymi zasobami złóż węglowodorów. Dzięki temu będziemy w stanie osiągnąć do 2030 roku wzrost krajowego wydobycia gazu do 4 mld m sześc. rocznie – zgodnie z założeniami Strategii Orlen 2035. To bardzo ważne biorąc pod uwagę, że własne wydobycie gazu przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Wiesław Prugar, członek zarządu Grupy Orlen ds. upstream.
Wydobycie gazu i ropy
Orlen podaje, że w ostatnich latach krajowa produkcja gazu ziemnego pokrywała ok. 20 procent rocznego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce. Poza granicami kraju, koncern prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą i posiada aktywa upstream m.in. na Litwie i Ukrainie, w Norwegii, Kanadzie, Pakistanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Według danych z 2024 roku, Orlen dysponuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów, wynoszącymi łącznie 1306,9 mln boe, z czego 73 procent to gaz ziemny, a 27 procent ropa naftowa i NGL. W tym w Polsce 710 mln boe, w Norwegii 407,8 mln boe, Kanadzie 147,7 mln boe, Pakistanie 40,5 mln boe, na Litwie 1 mln boe.
Orlen / Jędrzej Stachura