Gospodarka

Trzaskowski kontra Nawrocki. Porównanie programów gospodarczych 

Kandydaci na prezydenta Polski 2025 Rafał Trzaskowski (L) i Karol Nawrocki (P)

Na zdjęciu kandydaci na prezydenta Polski 2025 Rafał Trzaskowski (L) i Karol Nawrocki (P)

W drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się 1 czerwca, zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski i popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki. Kandydaci przedstawiają odmienne wizje rozwoju Polski, kładąc nacisk na inne obszary i priorytety. Poniżej zestawiamy ich główne propozycje w zakresie gospodarki. 

Inwestycje i rozwój infrastruktury

Karol Nawrocki skupia się na tzw. „Wielkiej Czwórce Rozwoju”, czyli Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK), rozwoju energetyki jądrowej, portach oraz specjalnych strefach inwestycyjnych. Zapowiada także program inwestycji w każdej gminie – obejmujący m.in. drogi, infrastrukturę kanalizacyjną, szkoły i ścieżki rowerowe. Jest także przeciwny likwidacji budżetu UE na rolnictwo.  

Rafał Trzaskowski proponuje stworzenie Nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego (NCOP) na Podkarpaciu, z budżetem 250 miliardów złotych. Projekt ma obejmować rozwój przemysłu zbrojeniowego i energetycznego oraz rozbudowę infrastruktury drogowej i kolejowej. Dodatkowo zapowiada utworzenie Prezydenckiego Funduszu Inwestycyjnego o wartości 2 miliardów złotych rocznie, wspierającego lokalne inicjatywy w drodze konsultacji społecznych. 

Polityka podatkowa

Nawrocki proponuje obniżki podatków: VAT do 22 procent, zniesienie podatku Belki, 0 procent PIT dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci oraz przesunięcie drugiego progu podatkowego do 140 tys. zł. Zobowiązuje się także do niepodpisywania żadnych podwyżek podatków dla „zwykłych Polaków” i proponuje konstytucyjne zabezpieczenia przed nowymi daninami, takimi jak podatek katastralny. 

Trzaskowski stawia na uproszczenie systemu podatkowego. Mówi o wprowadzeniu zasady „1 za 2” w regulacjach (likwidacja dwóch przepisów za każdy nowy), „domniemaniu niewinności podatnika”, uproszczonym dostępie do interpretacji podatkowych oraz „Unia Europejska + 0”(zero dodatkowych przepisów przy wprowadzaniu unijnego prawa). Nie zapowiada jednak dużych zmian w stawkach podatkowych, skupiając się na stabilności systemu. 

Polityka energetyczna

Nawrocki zapowiada znaczące obniżenie rachunków za prąd o 33 procent oraz wprowadzenie „zielonych certyfikatów” na pokrycie rachunków zamiast na dopłaty do samochodów elektrycznych. Proponuje także rozwój energetyki opartej na węglu i krytykuje dotychczasowe działania na rzecz transformacji energetycznej opartej na modelu unijnym. 

Trzaskowski w swoim programie podkreśla inwestycje w przemysł energetyczny, jednak dokładnie nie precyzuje tego pomysłu. Wskazuje też konieczność inwestowania w OZE, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.  

Mieszkalnictwo

Nawrocki zapowiada wsparcie dla osób kupujących pierwsze mieszkanie, w tym udostępnianie gruntów pod budowę mieszkań dla spółdzielni i samorządów. Postuluje również ograniczenie zysków banków z tytułu kredytów mieszkaniowych. To silna odpowiedź na kryzys mieszkaniowy, skierowana do młodych i klasy średniej.  

Dodatkowo, zapowiada waloryzację emerytur minimum o 150 zł lub więcej, zawsze powyżej wskaźnika inflacji. 

Trzaskowski nie formułuje w programie konkretnych rozwiązań w zakresie polityki mieszkaniowej, choć inwestycje w infrastrukturę lokalną mogą pośrednio wpływać na rozwój mieszkalnictwa. 

Technologie

Nawrocki deklaruje utworzenie Funduszu Rozwoju Technologii Przełomowych, z budżetem co najmniej 5 miliardów złotych rocznie. Środki mają wspierać rozwój takich obszarów jak sztuczna inteligencja, komputery kwantowe czy biotechnologia i produkcja leków. 

Trzaskowski stawia na cyfryzację administracji poprzez rozwój aplikacji mObywatel. 


Powiązane artykuły

Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Źródło: Flickr

Węgry nie chcą Ukrainy w UE. “Zełenski widzi w nas wrogów”

– Węgry nie poprą przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej – powiedział we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Dodał,...
Lotnisko Western Sydney International. Bechtel był częścią zespołu prowadzącego obiekt do gotowości operacyjnej. Fot. Bechtel

Partner atomowy chce wspomóc CPK, ale nie jako generalny wykonawca

Amerykański Bechtel, partner projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, podtrzymuje, że jest zainteresowany udziałem w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale...

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Udostępnij:

Facebook X X X