Po zimie europejskie magazyny gazu są najbardziej wyczerpane od początku wojny na Ukrainie. Koszt ich uzupełnienia może sięgnąć 26 mld euro. UE łagodzi przepisy dotyczące magazynowania gazu, by zwiększyć elastyczność państw członkowskich w tym zakresie.
Unia Europejska będzie musiała przeznaczyć co najmniej 10 miliardów euro więcej niż w roku ubiegłym, aby uzupełnić zapasy gazu uszczuplone po tegorocznej zimie.
一 Europa doświadczyła pierwszej prawdziwej zimy od czasu wybuchu wojny w Ukrainie 一 zauważył Ano Kuhanathan, analityk Allianz Trade, firmy specjalizującej się w ubezpieczaniu transakcji handlowych.
Jak dodał, ograniczona siła wiatru, niezbędna do produkcji energii odnawialnej, dodatkowo zwiększyła zapotrzebowanie na gaz.
Najmniejsze zapasy od lat
Dane pochodzące z organizacji Aggregated Gas Storage Inventory, przeanalizowane przez Allianz Research, wskazują, że poziom zapełnienia magazynów gazu po minionej zimie jest najniższy od 2022 roku. Według danych spółki Gas Storage Poland, na 21 maja polskie magazyny gazu zostają zapełnione w 42 procentach. Znajduje się w nich obecnie 15 712 gigawatogodzin gazu (GWh).
Przepisy unijne nakazują osiągnięcie 90 proc. pojemności magazynów gazu do listopada.
Choć ceny gazu utrzymują się na niższym poziomie niż przed rokiem, jak podaje Financial Times, głównie ze względu na osłabiony popyt ze strony Chin, Ano Kuhanathan szacuje, że osiągnięcie 90-procentowego poziomu zapełnienia magazynów do listopada pochłonie około 26 miliardów euro. Dla porównania, w ubiegłym roku wypełnienie ich w 99 procentach kosztowało 16 miliardów euro.
Na giełdzie w Amsterdamie (TTF) za jedną megawatogodzinę gazu (MWh) trzeba było zapłacić według danych z 22 maja 36,24 euro, w porównaniu do 47,80 euro na początku listopada minionego roku.
Elastyczność kluczem?
W Unii Europejskiej Niemcy naciskają na większą elastyczność w celach magazynowania, co może wpłynąć na strategie napełniania zbiorników przed następną zimą.
Organizacja branżowa Eurogas podkreśliła, że kluczowe znaczenie ma w tej sytuacji „jasna i wczesna komunikacja” ze strony decydentów w odniesieniu do planowanych działań. Zwrócono również uwagę, że obowiązki dotyczące magazynowania gazu mogą pogłębiać problem wysokich i niestabilnych cen na rynku hurtowym.
W ubiegłym tygodniu Peder Bjorland, wiceprezes ds. handlu gazem w norweskiej firmie Equinor ocenił, że Europa będzie musiała oferować w lecie wyższe ceny kupna gazu, aby móc konkurować z Chinami i innymi azjatyckimi nabywcami o dostęp do tego surowca.
一 Cena to najważniejsze narzędzie w tej grze. Chiny wracają na rynek i potrafią być konkurencyjne 一 stwierdził podczas konferencji w Amsterdamie w rozmowie z agencją Reuters.
Nowe przepisy UE
Parlament Europejski zatwierdził 8 maja przedłużenie unijnego systemu magazynowania gazu, obowiązującego od 2022 roku do 31 grudnia 2027 roku. Za przyjęciem regulacji opowiedziało się 425 europosłów. W ramach zmian wprowadzono poprawki mające na celu złagodzenie presji na rynku – obowiązkowy poziom zapełnienia magazynów w okresie od października do grudnia obniżono z 90 do 83 procent. Państwa członkowskie będą mogły odstąpić od tego celu w zależności od sytuacji rynkowej, przy zachowaniu minimalnego progu w wysokości 75 procent na poziomie całej Unii.
一 To niezwykle istotne, że Europa potrafiła ochronić swoich obywateli w obliczu sytuacji, gdy Rosja wykorzystywała gaz jako instrument szantażu 一 podkreślił polski europoseł Borys Budka. Zaznaczył, że obniżenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów ma służyć przede wszystkim zwiększeniu elastyczności, redukcji nadmiernych obciążeń administracyjnych oraz obniżeniu kosztów gazu dla europejskich odbiorców.