Stowarzyszenie Dziennikarzy Zawodowych Albanii (APJA), Stowarzyszenie Dziennikarzy Albanii (AGSH) wraz Europejską Federacją Dziennikarzy (EFJ) wszczęły alarm w związku z naruszeniami praw pracowniczych dziennikarzy w ABC News Albania, jednej z głównych prywatnych stacji telewizyjnych kraju.
Albańscy dziennikarze wskazują, że kierownictwo ABC News Albania mogło, jednostronnie i bez wcześniejszego powiadomienia, zmienić zapisy w umowach o pracę, zastępując zwykłe umowy umowami freelancerów.
Naciski
„Zmiany te podobno dotknęły do dziesięciu dziennikarzy, w tym reporterów, korespondentów i operatorów kamer w całej Albanii. Obawiając się odwetu ze strony kierownictwa, lokalnych interesariuszy i negatywnych doniesień medialnych, dziennikarze poprosili o zachowanie anonimowości” – napisano na stronie EFJ.
Albańscy dziennikarze są zaniepokojeni sytuacją w największej w kraju prywatnej telewizji. „Zostaliśmy poinformowani o obawach dotyczących rzekomych nagłych zwolnień kilku operatorów kamer, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do codziennych działań reporterskich ABC News Albania. Te rzekome zmiany umów mogą podważyć bezpieczeństwo pracy, stabilność ekonomiczną i ochronę zawodową, potencjalnie narażając pracowników mediów na zwiększoną presję finansową i społeczną” – przekazała EFJ.
Protest
Przedstawiciele mediów w Albanii obawiają się, że takie naciski rozszerzą się na inne redakcje, aby zredukować koszty i ograniczyć wolność mediów. Dziennikarze nie chcą się publicznie wypowiadać na ten temat z obawy przed represjami władz w Tiranie.
„Wzywamy kierownictwo ABC News do niezwłocznego wyjaśnienia zgłoszonych zmian w umowach, do przejrzystego komunikowania się z pracownikami oraz do zapewnienia pełnej zgodności z krajowymi normami pracy” – zaapelowały organizacje dziennikarskie.
„Wzywamy również Albańską Państwową Inspekcję Pracy do dokładnego i przejrzystego zbadania tych doniesień i podjęcia odpowiednich środków w celu wsparcia dziennikarzy i pracowników mediów, którzy zasługują na pracę w bezpiecznym środowisku. Ponadto zachęcamy Urząd ds. Mediów Audiowizualnych (AMA) do oceny ryzyka takich domniemanych praktyk dla wolności mediów, profesjonalnego dziennikarstwa i niezależności redakcyjnej, zapewniając przestrzeganie standardów promowanych przez Radę Europy” – napisano w oświadczeniu.
Pod apelem a zaprzestanie represji w albańskich mediach podpisało się wiele bałkańskich organizacji dziennikarskich m.in. z Kosowa, Serbii, Chorwacji, Czarnogóry, Macedonii Północnej oraz Bośni i Hercegowiny.
hub/ X/ AGSH/ APJA/ EFJ