AktualnościBezpieczeństwo

Szef ukraińskiego wywiadu: Na Białorusi nie ma rosyjskiej broni jądrowej

Iskander, rosyjskie mobilne wyrzutnie rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, toczą się podczas próby do parady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Dworcowym (Pałacowym) w Petersburgu, Rosja, środa, 30 kwietnia 2025 r. (AP Photo/Dmitri Lovetsky)

IIskander, rosyjskie mobilne wyrzutnie rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, toczą się podczas próby do parady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Dworcowym (Pałacowym) w Petersburgu, Rosja, środa, 30 kwietnia 2025 r. (AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Środki przenoszenia głowic nuklearnych są obecne na terytorium Białorusi, jednak sama broń jądrowa nie została tam rozmieszczona – poinformował szef wywiadu zagranicznego Ukrainy (SZRU) Ołeh Iwaszczenko. Dodał, że podobnie sytuacja wygląda z rosyjskim pociskiem balistycznym Oriesznik, ktorego pojawienie na Białorusi uznał za mało prawdopodobne.

– Środki przenoszenia (broni jądrowej) są. To prawda. Mają samoloty, mają system rakietowy Iskander. Ale Białoruś nie ma broni jądrowej. To jest fakt – oświadczył szef SZRU poniedziałek agencji Ukrinform.

Według niego, w tym samym czasie na Białorusi powstają miejsca do przechowywania broni nuklearnej.

Przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka mówi, że będą mieli Oriesznik do końca roku. Ale to wygląda na myślenie życzeniowe. – Na dzień dzisiejszy nic takiego tam nie ma i jest mało prawdopodobne, że się pojawi – powiedział Iwaszczenko.

Pocisk balistyczny pośredniego zasięgu (IRBM) Oriesznik to modyfikacja rosyjskiego modelu pocisku balistycznego (ICBM) RS-26 Rubież. Według ekspertów maksymalny zasięg tej rakiety może wynosić 5,5 tys. km. W ocenie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) użycie Oriesznika przez Rosję przeciwko Ukrainie w listopadzie 2024 r. miało znaczenie głównie psychologiczno-propagandowe, służyło wyolbrzymieniu możliwości wojskowych Kremla i wywarciu presji na Zachód i władze w Kijowie. (PAP)

PAP / Biznes Alert


Powiązane artykuły

Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...
Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Udostępnij:

Facebook X X X