Polski rząd zapobiega ryzyku blackoutu. “Przyjęliśmy odpowiednie ustawy”
– Od dawna pracujemy, żeby zapobiegać tego typu ryzykom, tego typu zdarzeniom, jakie miały miejsce na przykład ostatnio w Hiszpanii. W tym celu przyjęliśmy już odpowiednie ustawy, by zapewnić dalsze funkcjonowanie bloków węglowych, prowadzić do systemu nowe bloki gazowe, które mają być tą mocą dyspozycyjną, która szybciej uzupełnia brakujące moce w systemie, podając energię do sieci, jeśli mamy mniej korzystne warunki pogodowe i mniejszą podaż energii z odnawialnych źródeł – powiedziała minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.
– Myślimy bardzo kompleksowo, bardzo staramy się stabilizować sieć elektroenergetyczną, ale co najważniejsze planować tę transformację poprzez dywersyfikację źródeł energii – stwierdziła minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.
– Nie tylko OZE, ale także atom jako źródło pracujące w podstawie, a do tego planowane moce dyspozycyjne. W ten sposób jesteśmy w stanie gwarantować, że ta transformacja energetyczna będzie przebiegała w sposób stabilny, bo to jest dla sieci wyzwanie. Druga noga to oczywiście modernizacja sieci elektroenergetycznych – dodała minister klimatu.
– To dzisiaj jest najpilniejsze wyzwanie, byśmy zwiększyli efektywność pracy odnawialnych źródeł i mogli podłączać nowe źródła. Potrzebujemy bateryjnych magazynów, zarówno tych wielkoskalowych, jak i na poziomach niższych dystrybucyjnych, a także gospodarstw domowych – powiedziała minister Hennig-Kloska.