AktualnościEnergetykaGospodarka

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Minister przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane spółki mają szansę zaistnieć nie tylko na krajowym rynku, lecz także w projektach prowadzonych przez amerykańskiego giganta na całym świecie — poinformowała ministra przemysłu Marzena Czarnecka.

– Westinghouse już jest w procesie i dokonał wyboru pierwszych sześciu firm, co do których ma plany nie tylko i wyłącznie w zakresie akredytacji na rynek polski, ale również na rynkach światowych – powiedziała szefowa resortu podczas spotkania z dziennikarzami.

60 miliardów złotych dla krajowego przemysłu

Minister Czarnecka podkreśliła, że rząd koncentruje się obecnie na zapewnieniu odpowiednich regulacji oraz zagwarantowaniu local contentu przy realizacji pierwszej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. W tym celu z budżetu państwa na projekt zostanie przeznaczonych 60 miliardów złotych, które mają trafić do polskich spółek zaangażowanych w dostawy technologii i usług.

– Te środki mają zasilić sektor krajowy. Celem jest nie tylko budowa elektrowni, ale także rozwój kompetencji przemysłu i firm, które będą mogły konkurować również na rynkach międzynarodowych – zaznaczyła ministra.

Wspólna strategia z inwestorem

We wtorek premier Donald Tusk poinformował, że Polskie Elektrownie Jądrowe – spółka odpowiedzialna za realizację projektu jądrowego – wybrały sześć firm krajowych do współpracy przy budowie reaktora AP1000, który powstanie we współpracy z firmą Westinghouse.

Zarówno premier, jak i minister Czarnecka potwierdzili, że państwowe wsparcie dla tej inwestycji ma przynieść długofalowe korzyści polskiej gospodarce, nie tylko poprzez transfer technologii, ale też przez trwałe włączenie polskich firm w globalne łańcuchy dostaw sektora jądrowego.

PAP / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Centralny Port Komunikacyjny. Źródło: CPK

Wyrok ws. CPK: Warunki przetargu są zgodne z prawem

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej potwierdza, że warunki przetargu na budowę terminala pasażerskiego Centralnego Portu Komunikacyjnego są zgodne z prawem –...
Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...
Jan Grabiec, Michał Kołodziejczak i Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej. Źródło: wikimedia

Rekonstrukcja rządu: Kolejny minister kandydatem do zwolnienia?

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w środę ogłosi szczegóły rekonstrukcji rządu. Dwa dni przed oficjalnymi decyzjami, media typują kolejne osoby,...

Udostępnij:

Facebook X X X