EnergetykaEnergia elektrycznaOZE

MAE: Unia stawia OZE, a nie inwestuje w sieci

fotowoltaika magazyny energii Tauron

Farma fotowoltaiczna. Utylizacja paneli solarnych wiążę się z licznymi wyzwaniami. Naukowcy z Nanyang Technological University opracowali sposób na recykling i usprawnienie baterii za pomocą uzyskanych surowców. Fot. Tauron

Ekspansja odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej przewyższa inwestycje w infrastrukturę sieciową, co prowadzi do znacznych różnic w cenach energii między rynkami – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) w rocznym raporcie inwestycyjnym.

Według paryskiej agencji „nieefektywności” obejmują „długie kolejki przyłączania nowych jednostek zielonej energii oraz niemożność przesyłania taniej energii odnawialnej z południowych regionów Unii Europejskiej do obszarów o wysokim zapotrzebowaniu”. Niedopasowanie to skutkuje „silnymi wahaniami cen”, coraz częstszymi przypadkami ujemnych cen energii na rynku spotowym oraz „znacznymi różnicami w cenach spot między państwami członkowskimi”.

W bieżącym roku średnie ceny energii na rynku dobowym wynosiły 59,12 EUR/MWh w Hiszpanii, 70,60 EUR/MWh we Francji, 95,34 EUR/MWh w Niemczech i 90,79 EUR/MWh w Wielkiej Brytanii – wynika z danych giełdowych.

Potrzeba bardziej zintegrowanego systemu

– Wahania cen energii podkreślają konieczność stworzenia bardziej zintegrowanego systemu energetycznego oraz znacznych inwestycji w infrastrukturę sieciową i magazynowanie energii – stwierdziła IEA. Kluczowe jest „planowanie i realizacja projektów, uproszczenie procedur administracyjnych, zwiększenie cyfryzacji oraz lepsza widoczność potrzeb różnych komponentów łańcucha dostaw”.

Mimo, że inwestycje w sieci w całej UE mają w tym roku przekroczyć 70 miliardów dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż dekadę temu, rozwój odnawialnych źródeł energii w Europie napotyka przeszkody. Wśród nich IEA wymienia rosnące koszty, wyższe stopy procentowe i problemy z łańcuchem dostaw, wskazując na przykład nieudany przetarg na morską farmę wiatrową w Danii, który nie przyciągnął ofert.

Zielona transformacja w liczbach

Pomimo tych wyzwań, europejskie inwestycje w czystą energię mają osiągnąć w 2025 roku 390 miliardów dolarów, co plasuje UE na trzecim miejscu na świecie. Zielona transformacja znajduje odzwierciedlenie w produkcji energii: w 2024 roku odnawialne źródła energii odpowiadały za około 50 procent dostaw energii w UE, podczas gdy energia z paliw kopalnych stanowiła nieco ponad 25 procent, czyli niemal połowę udziału sprzed dekady.

Sukces ten wynika m.in. z ponad 50 procent spadku kosztów instalacji dachowych paneli słonecznych oraz około 40 procent obniżki kosztów naziemnych instalacji fotowoltaicznych w ciągu ostatniej dekady, co czyni tę technologię „opłacalną opcją”.

Montel news / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X