Gospodarka

Glapiński: Nie zapowiadamy dzisiaj żadnej ścieżki stóp procentowych

Prezes NBP Adam Glapiński

Adam Glapiński, prezes NBP, zmienił ostatnio swoje podejście do obniżek stóp procentowych. I określił swoją postawę jako "gołębią". Efektem ostatnie cięcia stóp procentowych/ Fot: Andrzej Iwanczuk / REPORTER

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na poziomie 5,25 procent – poinformował Narodowy Bank Polski po posiedzeniu. Prezes NBP Adam Glapiński, komentując decyzję, wskazał na utrzymującą się presję inflacyjną i niepewność dotyczącą cen energii jako główne powody wstrzymania się z cięciem stóp. Kredytobiorcy wciąż czekają na obniżki rat, a kolejne decyzje mogą zapaść najwcześniej w lipcu.

Podczas konferencji prasowej Adam Glapiński wyjaśnił, że mimo majowej obniżki stóp o 0,5 punktu procentowego (z 5,75 procent do 5,25 procent), obecne dane nie uzasadniają dalszych cięć.

– Inflacja nieco się obniżyła, pozostając jednak nadal znacznie powyżej celu NBP – podkreślił, wskazując, że inflacja w kwietniu wyniosła 4,2 procent, ale wciąż przekracza cel NBP na poziomie 2,5 procent.

Prezes NBP zwrócił uwagę na kilka czynników, które zwiększają presję inflacyjną w dłuższym okresie:

  • Dynamika płac w przedsiębiorstwach przyspieszyła do 10 procent, co może napędzać inflację.
  • Wzrost sprzedaży detalicznej był wyższy od oczekiwań, co wskazuje na ożywienie gospodarcze.
  • Prognoza Komisji Europejskiej sugeruje, że w 2026 roku nie dojdzie do ograniczenia deficytu budżetowego, co może podtrzymywać presję inflacyjną.
  • Wygaśnięcie wsparcia dla odbiorców energii elektrycznej w drugiej połowie 2025 roku może podbić inflację w czwartym kwartale, jeśli taryfy nie zostaną zmodyfikowane.

 RPP nie zapowiada ścieżki przyszłych stóp procentowych, nie zobowiązuje się do żadnych decyzji – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

Nie zapowiadamy dzisiaj żadnej ścieżki przyszłych stóp procentowych, nie zobowiązujemy się do żadnych decyzji, nawet werbalnie – powiedział Glapiński.

Glapiński zaznaczył, że rząd optymistycznie zakłada stabilizację cen energii dzięki korzystnym cenom surowców energetycznych, ale niepewność w tym obszarze pozostaje kluczowym czynnikiem ryzyka.

– Jeśli taryfy nie zostaną zmienione, w czwartym kwartale inflacja ponownie wzrośnie – ostrzegł.

Część członków Rady jest za obniżeniem

Część członków RPP była skłonna myśleć o obniżkach stóp procentowych w lipcu, a część wskazywała na jesień, mówiąc, że niezbędny jest projekt budżetu i kształt cen energii – przekazał w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. RPP nie zapowiada “żadnej ścieżki” dla przyszłych stóp procentowych – wskazał.

– Nie zdradzając nazwisk członków Rady – część była skłonna myśleć o lipcu, oczywiście uzależniając od projekcji NBP, a część wyraźnie mówiła o jesieni, że niezbędny jest projekt budżetu i niezbędny jest ostateczny kształt cen energii elektrycznej – stwierdził Glapiński.

Zaznaczył, że kolejne decyzje Rady będą podejmowane przy uwzględnieniu napływających informacji.

– Sytuacja jest zmienna, niepewna, sygnały z rynku, z gospodarki są mieszane. (…) Nie zapowiadamy dzisiaj żadnej ścieżki przyszłych stóp procentowych i nie zobowiązujemy się do żadnych decyzji, nawet werbalnie, nawet w naszych przewidywaniach – powiedział szef NBP.

Przypomniał, że w przyszłym miesiącu pojawi się nowa projekcja NBP (inflacji i PKB), która dla Rady jest podstawowym wyznacznikiem decyzji.

– Ona pomoże lepiej ocenić perspektywę inflacji w dłuższym okresie, nie tylko na bieżąco, ale w kolejnych kwartałach, które musimy brać pod uwagę, podejmując decyzje – ocenił.

PAP / Biznes Alert


Powiązane artykuły

Górnik, złoto. Źródło: Freepik

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Rosyjskie uniwersytety uczą studentów, jak omijać sankcje gospodarcze

Programy nauczania, inspirowane przez Kreml, obowiązujące na rosyjskich uczelniach zawierają obecnie kierunki i kursy przygotowujące studentów do skutecznego obchodzenia sankcji...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X