Media

Czy szpiegowano profile WhatsApp włoskich dziennikarzy?

Czołówka portalu fanpage it. omawiająca zamiar rozwiązania zagadki szpiegowania dziennikarzy przez UE. zdj. - zrzut z ekranu fanpage.it

Trzech europejskich dziennikarzy, w tym dwóch Włochów, według przedstawicieli z Citizen Lab, zostało zhakowanych przez oprogramowanie szpiegujące Graphite firmy Paragon. Według portalu fanpage.it zaatakowano dziennikarskie profile WhatsApp, które przez długi czas uważane były za w miarę bezpieczne.

Redaktor naczelny włoskiego portalu Fanpage Francesco Cancellato, jest wśród ponad 90 osób na całym świecie, których WhatsApp został zhakowany za pomocą Graphite, wojskowego oprogramowania szpiegującego typu zero-click sprzedawanego przez izraelską firmę Paragon Solutions – taka informacja pojawiła się już w lutym na fanpage.it. Teraz sprawą zajmą się instytucje UE.

Urzędnicy: „Niedopuszczalne jest szpiegowanie dziennikarzy”

Pracownicy Citizen Lab jednostki Uniwersytetu w Toronto, która – jak podkreśla ośrodek – zajmuje się badaniem społeczeństwa obywatelskiego m.in. w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego. Przedstawiciele CL przekazali, że znaleźli nowe dowody na to, że dwóch kolejnych dziennikarzy, włoski reporter Ciro Pellegrino , szef neapolitańskiej redakcji Fanpage, oraz wybitny europejski dziennikarz, który poprosił o zachowanie anonimowości, także zostali zaatakowani za pomocą tego samego najemniczego oprogramowania szpiegującego.

Wiadomości te opublikowała strona Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), która potępia bezprawną inwigilację mediów.

„Sprawa Paragonu na plenarnej sesji Parlamentu Europejskiego; Komisja Europejska: <<Niedopuszczalne jest szpiegowanie dziennikarzy>>” – to poniedziałkowe tytuły w portalu fanpage.it.

Prawo: “Służby nie mogą inwigilować dziennikarzy”

Izraelski dziennik Haaretz poinformował kilka dni temu, że Paragon zaoferował pomoc włoskiemu rządowi w zbadaniu sprawy Francesco Cancellato, Oferta – jak podają izraelskie źródła – została odrzucona przez włoski rząd. Paragon poinformował również, że jednostronnie rozwiązał kontrakty z Włochami w lutym.

„Firma wyjaśniła, że ​​sprzedaje swoje oprogramowanie szpiegujące wyłącznie krajom demokratycznym” – napisano na portalu EFJ dodając, że prawo zabrania agencjom wywiadowczym „używania oprogramowania szpiegującego przeciwko dziennikarzom lub członkom społeczeństwa obywatelskiego”.

hub/ Biznes Alert/ Il Messaggero/ EFJ/ Fanpage/ Haaretz/ Citizen Lab


Powiązane artykuły

Tinder rozszerza weryfikację zdjęć profilowych

Od kilku dni nowi użytkownicy aplikacji Tinder w Kalifornii muszą weryfikować swoje profile za pomocą technologii rozpoznawania twarzy –  przekazali...

Koncesje TV Republika i wPolsce24 nadal ważne

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie koncesji naziemnych Republiki i wPolsce24....

Prezes SDP o skazaniu red. Duklanowskiego: dowód na to, jak stronnicze bywają sądy w Polsce

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich skomentowała wyrok sądu, który skazał red. Tomasza Dulanowskiego za ujawnienie tzw. afery kopertowej obciążającej  b. marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego...

Udostępnij:

Facebook X X X