AktualnościŚrodowisko

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

Ludzie próbują ochłodzić się w punkcie z wodą utworzonym przez miasto Paryż w pobliżu Luwru podczas upalnego dnia. Od 1 lipca Paryż i wybrane inne regiony, będą objęte czerwonym alertem z powodu ekstremalnych warunków upałów, przy czym temperatury mają osiągnąć od 36 do 40 stopni Celsjusza, ze szczytami 41 stopni. Ten poziom czerwonego alertu został ostatnio uruchomiony w regionie paryskim w sierpniu 2020 r. Fot.: PAP / EPA / Teresa Suarez

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO (agencji ONZ) skomentowała, że wysokie temperatury wynikają z globalnego ocieplenia i Europa musi nauczyć się żyć z nimi.

W Holandii i Belgii odnotowano we wtorek rekordowe temperatury dla 1 lipca – w Gilze-Rijen (Brabancja Północna) 35,7 stopni Celsjusza, a w Ukkel (Region Stołeczny Brukseli) – 34,7 stopni. Władze reagują na upały: wysyłają ostrzeżenia, zamykają szkoły i instytucje oraz udzielają pomocy seniorom i osobom w kryzysie bezdomności.

Holenderska strona meteorologiczna Weeronline potwierdziła, że 1 lipca był najgorętszy w historii pomiarów (do 1901 roku) – odnotowano 35,7 stopni Celsjusza w Gilze-Rijen i 33,2 stopni w De Bilt (Utrecht). W Belgii rekord padł w Ukkel, gdzie termometry wskazały 34,7 stopni. W obu krajach był to już kolejny w tym roku dzień, w którym odnotowano przekroczenie dotychczasowych maksymalnych temperatur.

Upały zanotowano też w innych krajach Europy, np. we Francji określono zasięg temperatur jako bezprecedensowe. W Portugalii strażacy zmagają się z pożarami spowodowanymi wysokimi temperaturami.

Holandia ma plan

W Holandii obowiązuje tzw. narodowy plan na wypadek upałów. Instytut meteorologiczny KNMI ogłosił pomarańczowy alert w trzech południowych prowincjach, ostrzegając mieszkańców przed ryzykiem odwodnienia i udarów cieplnych. W wielu miastach – m.in. Amsterdamie i Soest (Utrecht) – zraszane są mosty i ulice, by zapobiec uszkodzeniom infrastruktury. Władze otworzyły też klimatyzowane pomieszczenia dla osób starszych i rozdają wodę. Policja przypomina, by nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach – w Amersfoort (Utrecht) funkcjonariusze policji wybili szybę, by uratować dziecko pozostawione w aucie. Koleje Holenderskie (NS) uruchomiły więcej pociągów do miejscowości wypoczynkowej Zandvoort (Holandia Północna).

Kobieta pozwala swojemu psu bawić się w fontannie na Piazza Castello w trakcie fali upałów. We włoskim Turynie temperatury sięgają 40 stopni. Ministerstwo zdrowia ogłosiło czerwony alert w całym kraju, gdzie zdrowi ludzie mogą cierpieć z powodu negatywnych skutków ekstremalnych temperatur. Fot.: PAP / EPA / Tino Romano

Przez upały urzędnicy będą krócej pracować

W Belgii władze również ostrzegają przed upałami. Krajowy Instytut Meteorologiczny (KMI) wprowadził pomarańczowy alert, a w Brukseli i Antwerpii na ulicach pojawiły się patrole służb miejskich, pomagające osobom w kryzysie bezdomności. W niektórych miastach odwołano wydarzenia plenerowe i skrócono godziny pracy urzędów. Atomium w Brukseli zostało zamknięte ze względu na niebezpieczną temperaturę w metalowych kopułach konstrukcji.

W obu krajach eksperci alarmują, że obecna fala upałów to przejaw coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, wynikających ze zmian klimatycznych.

ONZ: upały trzeba zaakceptować

Do wysokich temperatur w Europie odniosła się Światowa Organizacja Meteorologiczna, wyspecjalizowana agencja ONZ.

– W wyniku wywołanego przez człowieka globalnego ocieplenia ekstremalne upały stają się coraz częstsze i intensywniejsze. Musimy nauczyć się z tym żyć – powiedziała rzeczniczka WMO Clare Nullis na konferencji prasowej w Genewie.

Nullis podkreśliła, że chociaż lipiec jest tradycyjnie najgorętszym miesiącem w roku na półkuli północnej, to takie fale upałów tak wcześnie latem są wyjątkowe. Wyjaśniła, że Europa Zachodnia jest zalewana falą gorąca z powodu silnego układu wysokiego ciśnienia, który “zatrzymuje nad regionem ciepłe powietrze z Afryki Północnej”.

Dodatkowo czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się fali upałów jest wysoka temperatura Morza Śródziemnego, która średnio wynosi rekordowe 26,01 st. C.

Nullis zwróciła uwagę, że sytuację w miastach pogarsza gęsta zabudowa oraz brak roślinności, która mogłaby pochłonąć ciepło. Według rzeczniczki WMO ekstremalne fale upałów są “cichymi zabójcami”, bo liczba zgonów związanych z wysokimi temperaturami jest często niedoszacowana w oficjalnych statystykach.

Biznes Alert / PAP


Powiązane artykuły

RSV pod mikroskopem – co to za wirus i jak się przed nim chronić 

RSV – pod tym skrótem kryje się wirus, który niemal na pewno nas zakazi. Jak działa, jakie niesie ryzyko i...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X