Sławosz Uznański-Wiśniewski na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonał ponad 50 procent przewidzianych badań. Na piątek przewidziano połączenie z Polską oraz eksperymenty.
Misja Ax-04 przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W jej ramach odbywa się polska misja Ignis (łac. ogień), która składa się z trzynastu eksperymentów. Za realizację europejskiego komponentu odpowiada Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta delegowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), poinformowała, że według danych z trzeciego lipca, Ignis została zrealizowana w 52,9 procentach. Projekt skupia się wokół badania wpływu długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka, działanie zaawansowanych jednostek AI w warunkach niskiej grawitacji, monitorowanie poziomu hałasu na ISS, czy wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej.
Piątkowe plany
Na czwartego lipca, w ramach Ignis, zaplanowano trzy punkty. Około 10:40 Uznański-Wiśniewski połączy się z Polską, spotkanie w związku z tym rozpoczęło się we Wrocławiu o 9, ale wszyscy chętni mogą je śledzić na youtubie. Oprócz tego astronauta przeprowadzi ósmego dnia misji dwa eksperymenty.
Pierwszy z nich Astro Mental Health został zgłoszony przez Uniwersytet Śląski, we współpracy z innymi uczelniami. Eksperyment bada zdrowie psychiczne i zachowanie uczestników misji kosmicznych. Skupia się na ich stanie emocjonalnym, wydajność pracy i interakcjach ze środowiskiem oraz technologią na ISS.
W ramach eksperymentu wykorzystywane są codzienne obserwacje, pomiary psychologiczne i wideodzienniki. Astro Mental Health chce zidentyfikować wzorce psychiczne funkcjonowania astronautów, aby lepiej dostosować wsparcie psychologiczne, zwłaszcza w momentach krytycznych. Uczestnicy misji kosmicznych są narażeni na izolacje i przebywają w nowym środowisku.
Uznański-Wiśniewski kontynuuje również eksperyment MXene in Leo, zgłoszony przez Akademię Górniczo-Hutniczą i dotyczy zaawansowanego nanomateriału, MXene. Eksperyment podzielono na dwie części. Pierwsza bada właściwości fizyczne materiału w warunkach kosmiczne, a druga testuje smartwacha, który za pomocą sensora opartego na MXene mierze tętno. Badanie ma ocenić przydatność do monitorowania stanu zdrowia w czasie rzeczywistym.
MXene jest niezwykle cienki (kilka nanometrów grubości), cechuje się jednak szerokimi właściwościami. Testy pokażą jego odporność na mikrograwitację i promieniowanie. Opaska bada zaś zdolność ekologicznych biomateriałów do monitorowania zdrowia astronautów.
Projekt ma na celu stworzenie odporniejszych urządzeń medycznych, zarówno w kosmosie jak i na Ziemi. Postępy mogą rozwinąć telemedycyne (zdalne monitorowanie zdrowia), udoskonalić technologię fintess i zapoczątkować nową generację inteligentnych i niezawodnych narzędzi do misji na powierzchnię Księżyca i marsa.
POLSA / Ignis / Biznes Alert / Marcin Karwowski