AktualnościBezpieczeństwo

Ukraina prosi Niemcy o nową broń. Na liście obrona powietrzna, pojazdy i EW

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, foto: president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, foto: president.gov.ua

Kijów przygotował listę pilnych potrzeb wojskowych i przekazał ją niemieckiemu rządowi. Ukraina prosi o wsparcie m.in. w zakresie obrony powietrznej, pojazdów chronionych i wojny elektronicznej. 

W obliczu rekordowych ataków rakietowych i dronowych na Kijów oraz nasilonych działań wojsk rosyjskich w siedmiu regionach Ukrainy, władze w Kijowie przedstawiły Berlinowi nową listę potrzeb sprzętowych. Jak ujawnił niemiecki dziennik BILD, chodzi o dostawy za miliardy euro.

Według źródeł wojskowych, lista została podzielona na trzy główne kategorie: obrona powietrzna, pojazdy chronione i systemy wojny elektronicznej (z ang. Electronic warfare ,EW – przyp. red.).

W zakresie transportu opancerzonego Ukraina wystąpiła do rządu kanclerza Friedricha Merza o 1000 pojazdów z ochroną przeciwminową, 200 pojazdów gąsienicowych różnych typów, 30 opancerzonych pojazdów przeciwminowych i do 30 opancerzonych pojazdów inżynieryjnych WiSENT. Dodatkowo Kijów chciałby pozyskać 200 lekkich pojazdów terenowych do transportu sił specjalnych.

Na liście znalazły się także systemy do walki z dronami: 1000 zagłuszaczy GPS i 200 mobilnych radarów naziemnych, które mają pomóc w lokalizacji i neutralizacji wrogich maszyn.

Co ciekawe, od początku kadencji obecnej czarno-czerwonej koalicji rząd w Berlinie oficjalnie nie ujawniał informacji o nowych dostawach uzbrojenia dla Ukrainy, tłumacząc to koniecznością „trzymania Putina w niepewności”. Nie brak jednak głosów, że tajemnica ułatwia rządowi unikanie dyskusji o skali faktycznej pomocy.

Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec odmówiło komentarza w sprawie listy. Jak przekazał rzecznik resortu cytowany przez BILD: „Ze względów bezpieczeństwa wojskowego i w związku z nową linią komunikacyjną nie odpowiadamy na pytania o poszczególne elementy wsparcia”.

Nie wiadomo jeszcze, czy Berlin zrealizuje żądania Kijowa w pełnym zakresie. W 2025 r. budżet wsparcia militarnego dla Ukrainy wzrośnie z 7,1 do 8,3 miliarda euro, co może dać Ministerstwu Obrony pewną swobodę w decyzjach o dostawach broni.

BILD / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Skrócony czas pracy coraz bliżej. Co planuje rząd i jak reagują pracodawcy?

Pilotażowy program „Skrócony czas pracy – to się dzieje!” wystartuje już w sierpniu. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce...

Wojny nikotynowe. Ministerstwo Finansów odpowiada na pytania o paraliż rynku e-papierosów

Czy działania poznańskiej skarbówki to niezbędna ochrona rynku, czy biurokratyczny paraliż legalnego biznesu? Po publikacji artykułu BiznesAlert o problemach importerów...

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

Udostępnij:

Facebook X X X