Eksport irańskiego gazu do Omanu coraz bliżej

23 września 2015, 17:05 Alert

(Tasnim News Agency/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Dyrektor generalny National Iranian Gas Export Company (NIGEC) Ali Reza Kameli poinformował o podpisaniu umów z dwoma irańskimi spółkami gazowymi, które są gotowe zbudować gazociąg na potrzeby dostaw irańskiego gazu do Omanu.

Chodzi o spółkę inżynieryjną zajmującą się budową konstrukcji morskich IEOC, która powinna przeprowadzić badania morskiej części gazociągu. Umowa dotycząca wspólnej eksploracji szelfu został podpisany przez szefów National Iranian Gas Complany (NIGC) oraz IEOC a także przez dyrektora generalnego departamentu ds. planowania oraz oceny projektów omańskiego ministerstwa ropy i gazu Saifa Bin Hamada Al Salamaniego.

Ponadto pomiędzy irańską spółką Pars Consulting Engineers Co a NIGEC podpisano umowę dotyczącą lądowego gazociągu.

Jak informował 1 września BiznesAlert.pl przedstawiciele Iranu oraz Omanu podpisali porozumienie o budowie rurociągu o długości 400 km, dzięki któremu Teheran będzie mógł eksportować do Sułtanatu swój gaz ziemny. Magistrala zakończy bieg w porcie Sohar (miasto w północnym Omanie nad Zatoką Omańską – przyp. red.).

Wiceminister ropy oraz gazu Omanu Salim bin Nasser al Aufi powiedział, że w ostatnim czasie działania związane z projektem przyspieszyły. Ramowe porozumienie w sprawie gazociągu zostało podpisane już dwa lata temu ale z powodu nałożonych na Iran sankcji wobec czego jego realizacja została odłożona w czasie.

W czerwcu agencja IRNA poinformowała, że irański spółce projektowo-inżynieryjnej polecono zbadanie możliwych tras dla 400 km gazociągu z Iranu do Omanu. W wyniku tych prac przyjęto wstępną decyzję aby rurociąg rozpoczął się i irańskim mieście Rudan, skąd będzie biegł w stronę gór Mubarak po irańskiej stronie Zatoki Perskiej a więc 200 km będzie ułożone pod wodą aby wyjść w porcie Sohar.

Zgodnie z popisaną w 2013 roku umową dwustronną Iran będzie eksportował do Omanu ok. 28 mln m3 rocznie w ciągu 15 lat. Łączna suma kontraktu opiewa na kwotę 60 mld dolarów.