Gospodarka

Mercosur ma ratować gospodarkę Niemiec. Przy okazji rozsadzi Unię

Merz

Niemiecki kanclerz Friedrich Merz i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Merz naciskał na przyjęcie umowy z Mercosurem i najwyraźniej się udało / Fot: AP Photo

Gospodarka Niemiec jest zbudowana na eksporcie produkcji przemysłowej. Umowa z Mercosur, to próba ratowania tego modelu i rozłożenia kosztów na całą Unię – mówi w rozmowie z Biznes Alert Konrad Popławski, ekspert ds. connectivity i łańcuchów dostaw z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

Jak zapowiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Danii Lars Lokke Rasmussen priorytetem duńskiej prezydencji będzie sfinalizowanie do końca roku umowy z Mercosurem. Porozumienie budzi sprzeciw europejskich rolników. Obawiają się oni zalewu unijnego rynku przez tanie produkty rolne z krajów takich Brazylia czy Argentyna.

Umowa szkodliwa dla Wspólnoty, korzystna dla niemieckich firm

„Umowa z blokiem Mercosur, to efekt kurczowego trzymania się przez Niemcy prowadzonej od dekad polityki, która nie działa. Jest ona w krótkim okresie korzystna dla niektórych niemieckich firm, ale szkodliwa dla całej Wspólnoty. Niemcy, które mają olbrzymie problemy gospodarcze, ale wciąż sterują procesami biurokratycznymi w Brukseli, lewarują swoją pozycję w stosunkach z państwami trzecimi dostępem do unijnego rynku” – ocenia Konrad Popławski.

Przypomina, że niemiecki model gospodarczy jest niezrównoważony i polega na uzależnieniu się od eksportu, zwłaszcza produktów przemysłowych.

„Do tej pory Niemcy żyły ze specjalizacji w pewnych sektorach i eksportu, kosztem redukcji własnego rolnictwa. W tym sensie umowa z Mercosur odzwierciedla ten wzorzec. Polega bowiem na udostępnieniu rynku unijnego dla południowoamerykańskiego rolnictwa. I w zamian ich rynku dla unijnego, ale w szczególności dla niemieckiego przemysłu” – wyjaśnia ekspert.

„Takie podejście – już samo w sobie kontrowersyjne – mogłoby jakoś od biedy działać w czasach spokojniejszych i nie zdominowanych przez geopolityczną rywalizację. Natomiast teraz jest prostą receptą na wywołanie napięć społecznych, które mogą wręcz rozsadzić Europę. W imię wsparcia kilku niemieckich koncernów ryzykuje się zniszczenie europejskiego rolnictwa. A bez niego nie ma bezpieczeństwa żywnościowego” – podkreśla Konrad Popławski.

Polska bez własnego stanowiska

Umowa handlowa między Unią Europejską, a krajami Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) była negocjowana od 25 lat. Jak wskazał szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, Jan Krzysztof Ardanowski Mercosur najbardziej uderzy w duże gospodarstwa towarowe. Te, które przez ostatnie lata inwestowały i rozwijały się.

Biznes Alert ujawnił z kolei, że gabinet Donalda Tuska od początku nie miał własnego stanowiska w sprawie umowy.

„Faktyczne nastawienie polskiego rządu było takie, że w sprawie Mercosur nie należy kwestionować podejścia Berlina” – podkreślił informator Biznes Alert, znający kulisy negocjacji.


Powiązane artykuły

Flaga USA i flaga Chin, foto: fot. Flickr

Chiny rosną szybciej niż zakładano, mimo ceł Trumpa

Chińska gospodarka w drugim kwartale 2025 roku zaskoczyła lepszym niż oczekiwano wynikiem. PKB Państwa Środka wzrósł o 5,2 procent w...
Materiały prasowe / BMZ / Kiepe/Klaus Peter Canavan

Polskie baterie z Gliwic zasilą setki trolejbusów w USA

Baterie wyprodukowane przez polską firmę BMZ Poland z Gliwic trafią do niemal 300 trolejbusów w amerykańskim Seattle oraz ponad 30...
B. minister rolnictwa: polityka UE nie wspiera rolników; może wręcz doprowadzić do ich eliminacji

Umowa z Mercosurem coraz bliżej. Dla duńskiej prezydencji to priorytet

Priorytetem duńskiej prezydencji w Radzie UE będzie sfinalizowanie do końca roku umowy z Mercosurem, organizacją zrzeszającą kilka krajów Ameryki Południowej...

Udostępnij:

Facebook X X X