Aktualności

NASA: Wyciek powietrza na ISS opanowany. Ax-4 wraca na Ziemię

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Fot.: NASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Fot.: NASA

Od 2019 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zmagała się z niewielkim, ale uporczywym wyciekiem powietrza w rosyjskim tunelu transferowym PrK. Jak poinformował 10 lipca Bill Spetch z NASA podczas konferencji prasowej, obecnie sytuacja została ustabilizowana, a tempo wycieku określono jako „bardzo małe”. Informacje przekazała Marcia Smith na portalu SpacePolicyOnline.com.

PrK łączy tylną część modułu serwisowego Zwiezda z portem dokowania dla rosyjskich statków transportowych. Wyciek nie był przez lata uznawany za zagrożenie dla bezpieczeństwa, nawet gdy w lutym 2024 roku jego tempo wzrosło dwukrotnie. Jednak potrzeba szczegółowej analizy skuteczności napraw przeprowadzonych przez rosyjskich kosmonautów doprowadziła do opóźnienia startu misji Axiom-4. Jej lot, pierwotnie planowany na 10 czerwca, został przesunięty najpierw z powodów pogodowych, później przez usterkę rakiety Falcon 9, a ostatecznie przez potrzebę dodatkowych testów szczelności. Start nastąpił dopiero 25 czerwca. 

W skład załogi Axiom-4 weszli: Peggy Whitson (Axiom, dowódczyni), Shubhanshu Shukla (Indie), Tibor Kapu (Węgry) oraz Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska). Obecnie są już w drodze powrotnej – kapsuła Dragon odłączyła się od ISS, a lądowanie w wodach Pacyfiku zaplanowano na wtorek, 15 lipca. 

Stabilna sytuacja i ustalenie przyczyny

NASA informuje, że po naprawach ciśnienie w tunelu PrK utrzymuje się na stabilnym poziomie, a obecny wyciek jest na tyle mały, że trudny do precyzyjnego zmierzenia. Podkreślono również, że pozostała część stacji pozostaje całkowicie szczelna. Mimo to NASA i Roskosmos kontynuują współpracę nad ustaleniem przyczyn wycieku, korzystając także z opinii zewnętrznych ekspertów. 

Równolegle trwają przygotowania do kolejnego startu załogowego. Misja Crew-11 z udziałem astronautów z NASA, JAXA i Roskosmos ma rozpocząć się nie wcześniej niż 31 lipca. Planowany czas pobytu na orbicie to sześć miesięcy, z możliwością przedłużenia. 

Paweł Ziemnicki


Powiązane artykuły

Starlinki

USA ustanowiła nowy rekord komercyjnych startów rakiet. SpaceX dominuje

Czerwiec 2025 roku był rekordowy dla amerykańskiego przemysłu kosmicznego. Jak poinformowała Federalna Agencja Lotnictwa (FAA), w ciągu 30 dni przeprowadzono...

Zełeński na pytanie Trumpa: Damy radę zaatakować Moskwę. Dajcie broń

Według informatorów Financial Times prezydent USA pytał swojego ukraińskie odpowiednika czy dałby radę zaatakować Moskwę lub Petersburg. – Oczywiście. Damy...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X