BezpieczeństwoCyberprzestrzeńWszystko

Cyberbezpieczeństwo – realne zagrożenia na co dzień

Włamania do komputerów, szantaż, ujawnienia poufnych informacji, paraliż infrastruktury krytycznej czy szpiegowanie państw to tylko niektóre z katalogu niebezpieczeństw czających się w cyberprzestrzeni. Jak sobie z nimi skutecznie radzić? Jak podchodzić do problematyki cyberbezpieczeństwa? I czy przed cyberatakami mogą nas ochronić regulacje prawne, jeśli tak, to jak je konstruować? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy pierwszej międzynarodowej konferencji CYBERSEC, która już w poniedziałek rozpoczyna się w Krakowie. 

Cyberprzestępczość́, według danych Europolu, przynosi dochody większe niż̇ handel kokainą, marihuaną i heroiną łącznie. A cyberataki na państwa, instytucje czy prywatne firmy, zdarzają się każdego dnia na każdej szerokości geograficznej, także i w Polsce. Do jednego z nich doszło w sierpniu zeszłego roku gdy grupa znana jako ATP28 próbowała włamać się do jednej z polskich instytucji rządowych. Aktualna sytuacja polityczna w naszym regionie, udział Polski w międzynarodowych forach i instytucjach, powiązania handlowe naszych firm z firmami z EU i USA powodują̨, że jesteśmy celem ataków rożnych grup. W przypadku kilku z nich mówimy nie tylko o pobudkach ekonomicznych takiej działalności. Coraz częściej eksperci identyfikują grupy zajmujące się cyberszpiegostwem.

– Musimy być́ świadomi zagrożeń i musimy odpowiedzialnie przygotowywać́ się̨ do odpierania takich nieproszonych gości. Często jednak sama obrona jest niewystarczająca. Trzeba mieć́ zdolności zarówno obronne, jak i ofensywne. Mam nadzieje, że w trakcie CYBERSEC będziemy w stanie wspólnie wypracować rekomendacje o charakterze transatlantyckim, które pomogą nam przygotować się do walki na tym polu – podkreśla dr Joanna Świątkowska, Dyrektor Programowy CYBERSEC i ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa organizowane jest przez Instytut Kościuszki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Kraków Convention Bureau i Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Inicjatywa polskiego think-tanku powstała z myślą o stworzeniu platformy współpracy pomiędzy przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i kluczowych podmiotów sektora prywatnego w celu wypracowywania strategicznych decyzji wzmacniających poziom cyberbezpieczeństwa w Europie. CYBERSEC ma stać się istotnym elementem w dyskusji przed szczytem NATO w Warszawie w 2016 r.

Na liście potwierdzonych prelegentów CYBERSEC znajdują się m.in. Sorin Ducaru – Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych Wyzwań Bezpieczeństwa, ambasadorowie Niemiec – Rolf Nikel, Wielkiej Brytanii – Robin Barnett, Francji – Pierre Buhler, Estonii – Harri Tiido, Ukrainy – Andrii Deszczyca oraz Ambasador Japonii do Królestwa Belgii, Stały Reprezentant Japonii do NATO –  Masafumi Ishii. List  Prezydenta Andrzeja Dudy przeczyta Jarosław Brysiewicz – zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Udział potwierdzili również Maciej Jankowski – Wiceminister Obrony Narodowej, Jurand Drop Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Obecni będą również przedstawiciele biznesu, jak Paul Nicholas – Dyrektor Globalnej Strategii Bezpieczeństwa Microsoft, czy Chris Gow, Dyrektor Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa w Cisco.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa składać się będzie z czterech ścieżek tematycznych: PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ. W ścieżce PAŃSTWO, uczestnicy będą dyskutować nad najbardziej optymalnym sposobem dostosowania polityk publicznych do nowych cyfrowych realiów. Ścieżka WOJSKO poświęcona będzie nowym strategiom 
i doktrynom obronnym, które powinny uwzględniać działania w cyberprzestrzeni. W ścieżce BIZNES, eksperci postarają się wypracować rekomendacje dla polityk cyberbezpieczeństwa mające na celu zbudowanie synergii i stałej współpracy w wymiarze publiczno-prywatnym. 
Z kolei ścieżka PRZYSZŁOŚĆ, umożliwi analizę kluczowych zagrożeń, szans i wyzwań związanych z przyszłością i dynamicznym rozwojem cyberprzestrzeni.

CYBERSEC to ponad 400 uczestników, 130 prelegentów z 20 krajów Europy i USA. Podczas dwóch dni intensywnych debat, CYBERSEC zgromadzi najważniejszych przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji międzynarodowych, NGO oraz przedstawicieli sektora biznesu. Znajdą się wśród nich firmy dostarczające bezpiecznych rozwiązań, w tym: Microsoft, Cisco, Exatel, Polska Grupa Zbrojeniowa, FireEye, Fidelis Cybersecurity, Fortinet, Enea, KGHM, BGK, PERN “Przyjaźń” S.A., PZU, PKO BP, BalaBit – dla których bezpieczeństwo cybernetyczne infrastruktury krytycznej oraz klientów jest najwyższym priorytetem. Partnerzy merytoryczni CYBERSEC: EY i Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród patronów honorowych m.in.: Minister Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Skarbu Państwa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją wydarzenia: http://bit.ly/1IXgz94

Więcej szczegółów znajdą Państwo na: http://cybersecforum.eu/pl/


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X