(OilCapotal.ru/Teresa Wójcik)
Gazprom Nieft poinformował, że 25 września zakończył budowę i montaż instalacji arktycznego terminala naftowego w pobliżu miejscowości Mys Kamiennyj, w Zatoce Obskiej na Półwyspie Jamalskim. Terminal jest przeznaczony do całorocznego załadunku na tankowce ropy i kondensatu gazu z pola Nowoportowskoje. Obiekt ma być całkowicie gotowy w 2016 r. Wysokość terminala przekracza 80 m, a maksymalna pojemność będzie wynosić ponad 8,5 mln ton rocznie.
Na wybrzeżu Zatoki Obskiej przewidziano instalacje infrastruktury przesyłu ropy – podwodne i lądowe rurociągi długość 10,5 km, magazyny, przepompownie. Zastosowano specjalne osłony aby chronić system przesyłowy przed awariami, co minimalizuje zagrożenie wystąpienia nieszczelności rurociągu. Prace przy budowie terminala wykonywano z udziałem jednego z największych na świecie dżwigów okrętowych Oleg Strasznow o udźwigu 5 tys. ton.
Planuje się, że wszystkie prace zostaną zakończone jeszcze w 2015 r., a na początku przyszłego roku, eksperci rozpoczną kompleksowe testowanie terminala.
Przyjęte przy realizacji standardy ochrony środowiska – wg informacji Gazprom Nieft – gwarantują brak zagrożeń ekologicznych, takich jak zanieczyszczenie wód Zatoki Obskiej, szkody fauny morskiej i lądowej. Rozwiązania technologiczne zapewniają niezawodną pracę i korzystanie z terminala przez cały rok pomimo trudnych warunków arktycznych. Przewiduje się stałą kontrolę przesyłu i załadunku przez odpowiednie służby naziemne, zespoły ratownicze oraz lodołamacze.
Wiceprezes Gazprom Nieft, Wadim Jakowlewotmietił stwierdził, że terminal arktyczny w Zatoce Obskiej to kluczowy krok zapewniający całoroczny eksport ropy z pola Nowoportskoje do europejskich konsumentów. Od 2016 r komercyjne wydobycie ropy z tego pola będzie najdalej na północ realizowaną eksploatacją złóż, w warunkach arktycznych bardzo trudnych, wręcz unikalnych, dla pracy ludzi, funkcjonowania infrastruktury, przeładunków i transportu. Spodziewamy się, że już w 2016 r. wolumen wydobycia ropy z pola Nowoportskoje wyniesie ponad 2 mln ton, a od 2017 r. będziemy tu produkować ponad 4 mln ton ropy.
Warto podkreślić, że Gazprom Nieft nie podaje kosztów inwestycji, jej kredytodawców ani innych warunków finansowych.