EnergetykaOZEWszystko

Kucharska: Zielona ewolucja Azerbejdżanu

Farma słoneczna. Fot. Energa

KOMENTARZ

Anna Kucharska

Współpracownik BiznesAlert.pl

Zwrot Azerbejdżanu w stronę energii odnawialnej jest o tyle interesujący, że istnienie krajowych złóż paliw kopalnych wydaje się eliminować bodźce prowadzące do poszukiwań alternatywnych źródeł energii. Jednym z powodów, dla których taka zmiana następuje, jest próba rozłożenia ciężaru silnego uzależnienia państwowej gospodarki od ropy naftowej i gazu ziemnego na inne obszary. Niestabilność globalnych rynków skutecznie przyczyniła się do wzrostu świadomości rządu w tym zakresie.

Nie tylko ropa

Produkcja energii w Azerbejdżanie jest oparta niemal całkowicie na płynnych paliwach, podczas gdy wykorzystanie OZE plasuje się na poziomie 2,3% całkowitej konsumpcji energii w tym kraju. Przy tym Azerbejdżan ma wszelkie podstawy do rozwoju alternatywnych źródeł energii. Wiatr wieje tam ponad 250 dni w roku ze średnią prędkością 7-8 m/s, przez co daje możliwość wygenerowania w tym czasie nawet 2,4 biliona kWh prądu. Dalsza produkcja energii elektrycznej, a także ciepła, jest możliwa przy zastosowaniu energii słonecznej przy rocznym nasłonecznieniu wynoszącym 2400-3200 godzin.*

Obecnie najbardziej rozwinięta jest w Azerbejdżanie energetyka wodna, wytwarzająca 9,8% krajowej energii elektrycznej, co jest jednak nikłym odzwierciedleniem jej potencjału wytwórczego, który szacuje się nawet na 16 bilionów kWh rocznie. Tym niemniej rząd azerski postawił na energetykę wiatrową, co określono w przyjętym w roku 2004 „Narodowym Programie Wykorzystania Alternatywnych i Odnawialnych Źródeł Energii na lata 2005-2013”, uzasadniając ten wybór brakiem ograniczeń w dostępności oraz relatywnie niskimi kosztami technologicznymi.

W stronę zmian

Konsekwencją przyjęcia Programu (2004) stało się utworzenie Narodowej Agencji Alternatywnej i Odnawialnej Energii w 2009 roku. Jej zadania opierają się na szeroko rozumianym monitorowaniu rozwoju OZE w Azerbejdżanie, co przedkłada się w praktyce na udział przy tworzeniu aktów normatywnych, przedstawianiu sugestii odnośnie do wykorzystania OZE czy regulowaniu aktywności związanej z jej rozwojem.

Istotnym wydarzeniem było wydanie Zarządzenia Prezydenta Azerbejdżanu odnośnie do przyjęcia Strategii Energii Odnawialnej na lata 2012-2020 oraz Celu Energii Odnawialnej w Azerbejdżanie w 2011 roku. W dokumentach tych określono główne cele rozwoju OZE, w tym wzrost bezpieczeństwa energetycznego państwa, poprawę efektywności energetycznej i cele środowiskowe tych działań. Strategia do roku 2020 przewiduje także wzrost udziału wykorzystania OZE do 20% w produkcji energii elektrycznej i 9,7% w całościowej konsumpcji energii oraz odwołuje się do Europejskiego Pakietu Energetycznego 3×20.

Azerbejdżan stosuje już także preferencyjne taryfy dla energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie stosujące biomasę i małe elektrownie wodne.  Toczą się również dyskusje na temat tworzenia inteligentnego systemu sieci.

Interes Unii Europejskiej

Jak widać, rząd azerski przedsięwziął w ostatnich latach szereg działań mających na celu stały wzrost wykorzystania OZE, celem dywersyfikacji źródeł energii, podniesienia efektywności energetycznej, a także z przyczyn środowiskowych. Nie mniejsze znaczenie ma fakt, że ograniczenie zużycia krajowych surowców nieodnawialnych przedłoży się na zwiększenie eksportu cennych paliw w przyszłości.

Konieczne są jednak dalsze inwestycje, tak aby z jednej strony zwiększyć wykorzystanie potencjału leżącego w istniejących zasobach źródeł energii odnawialnej, a z drugiej zmniejszyć krajową konsumpcję energii elektrycznej i cieplnej poprzez wdrażanie bardziej efektywnych i wydajnych rozwiązań technologicznych. Taki stan rzeczy jest bardzo korzystny dla Unii Europejskiej, która chętnie oferuje Azerbejdżanowi potrzebną technologię, a pole współpracy rozszerza o swoje cele dywersyfikacji źródeł pozyskiwania surowców nieodnawialnych.

* Dla porównania w Polsce – chociaż ilość wietrznych dni jest niemal tak wysoka jak w Azerbejdżanie – to średnia prędkość wiatru jest już o połowę niższa i waha się w granicach  2,8-3,5 m/s, natomiast roczna średnia suma nasłonecznienia wynosi 1600 godzin.


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X