Austriacy przygotowują się do wymiany aktywów z Gazpromem i walczą o ustępstwa Brukseli

7 października 2015, 08:02 Alert

(OMV/Wojciech Jakóbik)

fot. Gaz-System

Austriackie OMV przekazało Gazpromowi listę aktywów do wymiany. Analogicznej operacji Rosjanie dokonali już z niemieckim BASF. Operacja została odmrożona pomimo faktu, że rosyjskie wojska pozostają na terytorium Ukrainy – na Krymie i w Donbasie.

W czerwcu podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu Gazprom i OMV podpisały memorandum o wymianie dostępu do rosyjskich złóż węglowodorów Urengoj w zamian za przejęcie części udziałów w rafinerii Szwechat i powołanie joint venture OMV-Gazprom na ten cel. Obecnie jest to istotny obiekt w partfolio firmy Borealis należącej do OMV i funduszu państwowego IPIC Abu Dhabi.

Czytaj także: Nie czas na reset w relacjach z Gazpromem

OMV miałoby przejąć udziały w czwartym i piątym etapie wydobycia z formacji Achimow na złożu Urengoj. Za udziały w tym bloku niemiecki BASF zgodził się na sprzedaż udziałów w firmach Wingas, WIEH i WIEE oraz 50 procent udziałów w WINZ. Chociaż transakcja miała zostać zakończona w lecie 2015 roku, to została anulowana ze względu na zachodnie sankcje wobec Rosji. Została odmrożona we wrześniu, pomimo braku rozstrzygnięcia w sprawie nielegalnej aneksji Krymu i obecności Rosjan w ukraińskim Donbasie.

Ponadto OMV i BASF włączyły się w projekt rozbudowy Nord Stream. W tej sprawie z Shellem, E.onem i Engie podpisały porozumienie aukcjonariuszy. Te firmy lobbują w Brukseli za wyłączeniem niemieckiej infrastruktury spod reżimu trzeciego pakietu energetycznego, w celu pełnego wykorzystania jej potencjału na potrzeby dostaw od Gazpromu. Regulacje antymonopolowe wykluczają wykorzystanie stu procent przepustowości przez jednego dostawcę, choć możliwe są wyłączenia. Niemiecka odnoga Nord Stream – gazociąg OPAL – został objęty wyłączeniem dla 50 procent przepustowości. Niemiecki regulator zgodził się na wyłączenie dla 100 procent. Firmy zaangażowane w Nord Stream domagają się analogicznej decyzji Komisji Europejskiej.

W ramach wymiany z września Wintershall, firma paliwowa należąca do grupy chemicznej BASF zawarła z Gazpromem umowę, która m.in. przekazała Rosjanom kontrolę nad największymi w Niemczech magazynami gazu w Rehden oraz Jemgum, Germany, a także Haidach w Austrii. Umowa uwzględniała także przejęcie połowy akcji Wingas, WIEH i WIEE, oraz Astory – operatora magazynów. Na tę transakcję wyraziła zgodę Komisja Europejska w połowie 2014 r. z mocą wsteczną od 1 kwietnia 2013.