ENI celuje w Afrykę

0
19

(Reuters/ Splash247.com/Piotr Stępiński)

Włoskie Eni oraz państwowa spółka naftowa Angoli Sonangol osiągnęły porozumienie w sprawie zakończenia oceny potencjału złóż gazu, które mogłyby pozwolić na wytwarzanie do 1,5 GW dla państwa znajdującego się na południu Afryki.

Sonangol oraz Eni poinformowały o planach zakończenia w ciągu najbliższych miesięcy wspomnianej oceny, nie wskazując jednak konkretnego terminu. Projekt obejmuje złoża gazu znajdujące się w dolnym dorzeczu rzeki Kongo, na zachodnim wybrzeżu Afryki na powierzchni 115 tys. km2 ciągnących się od Republiki Kongo do Angoli.

Informacja ta została przekazana po zeszłotygodniowym spotkaniu w Rzymie przez szefa angolskiej spółki Francisco de Lemos Maria oraz prezesa Eni Claudio Descalziego. Zaowocowało ono także porozumieniem pomiędzy obydwiema stronami w kwestii współpracy na rzecz rozwoju projektu rafinerii Lobito zakładającego, że Angola stanie się państwem niezależnym od dostaw ropy oraz gazu.

Projekt Lobito miał zostać zakończony już w 2011 roku jednakże ze względu na rosnące koszty oraz niepowodzenia finansowe notuje opóźnienie.

Wydobycie ropy odpowiada za 40 procent PKB Angoli oraz za ponad 95 procent jej przychodów z eksportu. 

Spadek cen surowca spowodował zmniejszenie wpływów dolarowych, który ,,wgniótł lokalną walutę kwanzę młotkiem finansów publicznych” co przymusiło rząd w Luandzie do wzięcia pożyczek.

Warto odnotować także fakt, iż Eni zainteresowała się sektorem energetycznym jeszcze jednego państwa w Afryce. Jak poinformował portal Splash247.com włoska spółka ogłosiła, że dokonała nowego odkrycia złóż gazu oraz kondensatu niedaleko od brzegu rzeki Kongo,w perspektywicznym rejonie Nkala Marine znajdującego się w bloku Marine XII.

Potencjał odkrytych złóż jest szacowany na 250-350 mln baryłek naftowego ekwiwalentu. Podczas prób wydajność wykonanego odwiertu wyniosła ponad 300 tys. m3 gazu dziennie.

Eni razem z partnerami w ramach jonit venture już rozpoczęła badania dotyczące komercyjnej eksploatacji złoża. Należy przypomnieć, że 65 procent udziałów w Marine XII należy do Włochów. Jej partnerami w projekcie są spółki : New Age – 25 procent udziałów oraz kongijska spółka naftowa SNPC – 10 procent udziałów.