Organizacja pozarządowa Energy Watch Group skrytykowała Międzynarodową Agencję Energetyki (International Energy Agency – IEA) za jej zdaniem zbyt niskie prognozy IEA dotyczące potencjału odnawialnych źródeł energii.
Energy Watch Group wskazuje, że we flagowym, cyklicznym raporcie IEA World Energy Outlook, w wersji na 2015 r., jej zdaniem po raz kolejny nie doceniono roli odnawialnych źródeł energii, którą mogą odegrać w globalnej energetyce.
Organizacja utworzona przez grupę europarlamentarzystów wskazuje, że raporty IEA publikowane w ostatnich 10 latach systematycznie zawierały błędne projekcje dotyczące rozwoju i potencjału energetyki wiatrowej czy fotowoltaiki.
– World Energy Outlook 2015 pokazuje, że dłużej nie można brać IEA jako wiarygodnego źródła analiz. Mimo ostrzeżeń o malejących inwestycjach w przemyśle ropy naftowej IEA przewiduje dalszy wzrost produkcji ropy naftowej do roku 2030. Jednocześnie mający miejsce szybki rozwój energetyki odnawialnej jest bagatelizowany – wskazuje Hans-Josef Fell, b. europarlamentarzysta i założyciel Energy Watch Group.
Energy Watch Group powołuje się na bardziej optymistyczne dla rynku energii odnawialnej analizy Bloomberg New Energy Finance czy IHS Technology, które w przeciwieństwie do IEA prognozują systematyczny rozwój potencjału OZE.
– Mimo, ze IEA zawiera pozytywne przesłanie w swoich raportach, pokazane w nich liczby są błędne i nieadekwatnie niskie w zakresie rozwoju zrównoważonej energetyki, która staje się tańszą formą produkcji energii w rosnącej liczbie regionów. Potrzebujemy wsparcia dla dziennikarzy i społeczeństwa, aby wskazać przyczyny systematycznych, błędnych projekcji IEA w zakresie energetyki słonecznej i wiatrowej – komentuje prof. Christian Breyer z uniwersytetu technologicznego Lappeenranta w Finlandii.
Energy Watch Group to organizacja non-profit założona w 2006 r. przez grupę europarlamentarzystów, której celem jest dbanie o obiektywizm informacji o rynku energii.
Na stronie Energy Watch Group czytamy:
– Polityka energetyczna potrzebuje obiektywnej informacji, aby uniknąć prywatnych i publicznych błędnych inwestycji wartych miliardy. (…) Udziałowcy konwencjonalnej energetyki korzystają na status quo i z tego powodu w większości przypadków nie są neutralni jeśli chodzi o inne źródła energii. (…) Nauka jest często narzędziem służącym różnym interesom. Nauka, która przyciąga uwagę polityków, systematycznie nie docenia potencjału odnawialnych źródeł energii i okazji dla ludzkości, które one generują, podczas gdy z drugiej strony przecenia zdolność do generacji taniej energii ze źródeł konwencjonalnych.
Źródło: Cire/Gramwzielone.pl