(Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami BiznesAlert.pl, Sejm RP przyjął wczoraj pierwsze z serii planowanych poprawek do ustawy o działach administracji rządowej. Mają one umożliwić nowy podział kompetencji między ministerstwami, w tym utworzenie ministerstwa energii, które będzie zarządzać sektorem energetycznym.
Nowelizacja została uchwalona w pierwszym czytaniu i bez poprawek 238 głosami przeciwko 167. Od głosu wstrzymało się 45 posłów.
W rozdziale 2 – Klasyfikacja działów administracji rządowej,
w art. 5, po pkt.2 wprowadza się pkt 2a:
– energia (jako odrębny dział administracji rządowej – redakcja BiznesAlert.pl)
W konsekwencji tej zmiany w dalszym ciągu projektu nowelizacji po art. 7 dodaje się art. 7a w brzmieniu:
„Art. 7a. 1. Dział energia obejmuje sprawy energii, surowców energetycznych i paliw.
- Do ministra właściwego do spraw energii należą w szczególności sprawy:
- polityki energetycznej kraju;
- rynku energii, surowców energetycznych i paliw oraz rozwoju i wykorzystania energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze;
- bezpieczeństwa energetycznego w tym bezpieczeństwa dostaw energii, surowców energetycznych i paliw;
- infrastruktury energetycznej;
- handlu i zarządzania uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych;
- inicjowania, koordynowania i nadzorowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie energii, surowców energetycznych i paliw;
- Minister właściwy do spraw energii sprawuje nadzór nad Krajowym Ośrodkiem Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
4. Ministrowi właściwemu do spraw energii podlega Agencja Rezerw Materiałowych.”;
Wprowadzone dotąd zmiany nie przekazują nadzoru nad spółkami skarbu państwa do nowego resortu. Te kompetencje pozostają w resorcie skarbu, choć politycy partii rządzącej przekonują, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a nadzór ma „stopniowo przenosić się do ministerstwa energii”.
Został stworzony nowy dział: gospodarka złożami kopalin. To, czy zostanie w kompetencjach ministra środowiska, czy trafi do tworzonego resortu energii, dopiero się okaże. Podobnie do ostatecznego rozstrzygnięcia pozostaje los kompetencji odnośnie polityki klimatycznej.
16 października w południe doszło do nominacji ministrów nowego rządu RP. Wśród nich znalazł się Krzysztof Tchórzewski, typowany na ministra energetyki. Pozostał on jednak na razie ministrem bez teki. Został nominowany na członka Rady Ministrów bez własnego resortu.
Z nieoficjalnych informacji BiznesAlert.pl podanych wczoraj wynikało, że nowelizacja ustawy o działach administracji państwowej może zostać przegłosowana jeszcze na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu RP. Ta zmiana jest niezbędna do powołania ministerstwa energetyki. Minister bez teki Krzysztof Tchórzewski, który ma stanąć na czele resortu, ma dzięki nowelizacji uzyskać kompetencje niezbędne do pełnego nadzoru nad sektorem energetycznym.
Więcej:
Nie od razu ministerstwo energetyki zbudowano
Z Sejmu znika komisja ds. energetyki. Przygotowania do powołania nowego resortu