(Reuters/CIRE.PL/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński/Patrycja Rapacka/Wojciech Jakóbik)
W środę (18.11) holenderski sąd postanowił obniżyć wydobycie gazu ziemnego z największego w kraju złoża Groningen z 33 do 27 mld m3 rocznie. Przewodniczący składu sędziowskiego Jaap Polak stwierdził, że rząd nie uwzględnił ryzyka trzęsień ziemi związanego z wydobyciem z tych zasobów.
Ograniczenie wydobycia ze złoża Groningen nie wpłynęło dotąd na spadki cen gazu. Holenderski resort gospodarki w czerwcu obniżył tegoroczny planowany poziom wydobycia do 30 mld metrów sześciennych. Wcześniej chciał, aby wynosiło ono 39,4 mld metrów sześciennych.
Po 10 miesiącach tego roku wydobycie ze złoża Groningen wynosiło 23,7 mld metrów sześciennych gazu i było o 28 proc. niższe niż rok wcześniej. Eksploatacja złoża jest powodem trzęsień ziemi w prowincji Groningen, zamieszkałej przez prawie 600 tys. ludzi. Największe wydarzyło się w 2012 roku i osiągnęło poziom 3,6 stopni w skali Richtera.
– Bazując na aktualnych informacjach, jest niewielka możliwość wystąpienia trzęsienia o wielkości 5 stopni w skali Richtera i realna możliwość trzęsienia o wielkości 4,1 stopni – oświadczył we wrześniu podczas przesłuchania w sądzie Pieter van der Burgh, reprezentujący prowincję.
Wydobycie błękitnego paliwa ze złoża Groningen jest realizowane już od ponad 50 lat. Od 2013 roku wprowadzono drastyczne cięcia w wydobyciu surowca, co jest spowodowane nie tylko sukcesywnym wyeksploatowaniem złoża. Holandia ma problemy z wydobyciem ze względu na sejsmiczność obszaru, na którym się ono odbywa. W dziewięciu miesiącach 2014 roku wydobycie gazu ziemnego wyniosło 29,62 miliardów m3. Wolumen wydobycia spadł do 22,22 miliardów m3 i stale maleje. Rząd rozważa zainwestowanie w sektor gazu łupkowego. O zmniejszającym się poziomie wydobycia poinformowali przedstawiciele joint venture Exxon Mobil-Shell, który zajmuje się pracami na wspomnianym złożu.