EnergetykaGaz.Wszystko

PGNiG otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie. Nowa kopalnia gazu stanowi bazę  do dalszych prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq, co pozwoli ośmiokrotnie zwiększyć wydobycie gazu z koncesji Kirthar.

Otwarcie kopalni odbyło się w obecności Pana Piotra Opalińskiego, Ambasadora RP w Pakistanie, Pana Shahida Khaqana Abbassi, Federalnego Ministra Ropy i Gazu, oraz przedstawicieli: Directoriate General of Petroleum Concessions (DGPC), Pakistan Petroleum Limited (PPL) oraz PGNiG SA.

W 2015 roku otworem Rizq-1 PGNiG dokonało odkrycia złoża niekonwencjonalnego typu tight gas o zasobach 4,5 mld m3. Spółka planuje rozpocząć wydobycie pod koniec grudnia br. W ramach tych prac w roku 2015 zakończono również budowę instalacji napowierzchniowej, która po wykonaniu dodatkowych otworów, umożliwi  zwiększenie dotychczasowego wydobycia czterokrotnie do około 800 m3/min. Wartość inwestycji wyniosła 13 mln USD.

„Liczymy, że dzięki nowoodkrytemu złożu będziemy mogli istotnie zwiększyć wydobycie gazu. Dotychczasowe przychody ze sprzedaży gazu w Pakistanie wyniosły 25 mln USD netto” – mówi Zbigniew Skrzypkiewicz, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Poszukiwań i Wydobycia.

Równolegle planowane są nowe prace poszukiwawcze w wyniku których PGNiG spodziewa się odkrycia co najmniej jeszcze jednego złoża gazu. Osiągnięty sukces skłonił PGNiG do poszukiwań również innych obszarów koncesyjnych na rynku pakistańskim.

PGNiG SA obecne jest w Pakistanie od roku 2005. Prowadzi działalność na koncesji Kirthar, w której ma 70% udziałów. Pozostałe 30% należy do spółki PPL. Dotychczas na koncesji Kirthar zostały  wykonane trzy otwory poszukiwawcze, którymi odkryto dwa złoża; Rehman w roku 2009 i Rizq w 2015.

Od czerwca 2013 r., za pomocą tymczasowych instalacji prowadzona była próbna eksploatacja ze złoża Rehman, a gaz wyprodukowany w jej trakcie był sprzedawany do pakistańskiej sieci  gazowej.

Źródło: PGNiG


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X