Rozmowa z Krzysztofem Przybyłem, prezesem Fundacji „Teraz Polska”
Jakie branże są najczęściej nagradzane Godłem „Teraz Polska”?
W dotychczasowych 25 edycjach Konkursu startowali przedstawiciele wszystkich dziedzin . Najwięcej wyróżnień otrzymały firmy z branży spożywczej i budowlanej. Także w tegorocznej, 26. edycji, zauważamy duże zainteresowanie ze strony sektora budowlanego.
Czym wyróżniają się firmy infrastrukturalne nagrodzone w Konkursie?
Produkty i usługi z tego segmentu rynku, nagrodzone Godłem „Teraz Polska” to produkty innowacyjne, najwyższej jakości, znakomicie radzące sobie na rynkach światowych. Produkty te powstają w oparciu o rodzime technologie i patenty. Wśród laureatów Konkursu jest też grupa mniejszych, rodzinnych firm od lat istniejących na polskim rynku. Oferowane przez porządne rzemiosło zdecydowanie zasługuje na nagrodę. Jeżeli miałbym szukać wspólnego mianownika dla wszystkich nagrodzonych produktów z branży budowlanej, byłaby to wysoka jakość i uznanie klientów.
Czy firmy infrastrukturalne i budowlane biorące udział w Konkursie świadczą usługi (np. deweloperzy) czy oferują gotowe produkty?
Wśród uczestników i laureatów Konkursu są zarówno firmy prowadzące działalność produkcyjną, np. FAKRO (okna dachowe), Pruszyński (blachodachówki), POL-SKONE (drzwi), OKNOPLAST (okna), jak i firmy usługowe , np. BANIMEX (budowa obiektów inżynieryjnych), TRASKO-INWEST (usługi generalnego wykonawstwa) czy Grupa Polskie Składy Budowlane. Laureatem były także Koleje Mazowieckie, nagrodzone za pociąg „Słoneczny”. Wśród laureatów są także małe rodzinne firmy, jak np. firma Marchewka wykonująca schody na konkretne zamówienie klienta.
Jak bardzo zmieniła się branża infrastruktury i budownictwa przez wszystkie edycje Konkursu?
W chwili obecnej sektor polskich firm budowlanych zalicza się do najnowocześniejszych w Europie. Polska jest jednym z największych producentów m.in. stolarki okiennej i drzwiowej. W ostatnich latach powstało wiele nowoczesnych zakładów, spełniających światowe normy jakościowe. Te zmiany dostrzegamy także w Konkursie. O ile w pierwszych edycjach ok. 40% ocenianych zgłoszeń nie przechodziło przez etap oceny eksperckiej, to w tej chwili ten wskaźnik nie przekracza 5%.
Czy wśród laureatów z poprzednich edycji znalazł się produkt zdecydowanie wyróżniający się swoją innowacyjnością?
Innowacyjność to poza jakością oraz satysfakcją klienta główne kryterium oceny i wyboru laureatów w Konkursie „Teraz Polska”. Przykładem może być ubiegłoroczny laureat, firma SILTEN TERBUD nagrodzona za zaprawy renowacyjne SILTEN RENO. Ten innowacyjny produkt opracowany w oparciu o doświadczenia i badania firmy jest stosowany do renowacji wielu cennych zabytków, jak np. kamienice warszawskiej starówki, grób Nieznanego Żołnierza czy Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Jakiej wielkości są firmy infrastrukturalne biorące udział w Konkursie?
W Konkursie może wziąć udział każda firma. Większość laureatów to małe i średnie przedsiębiorstwa, często rodzinne. Warto zauważyć, że w Konkursie nie oceniamy przedsiębiorstwa, ale konkretny produkt lub usługę. Najważniejsza dla nas jest jakość i wrażenia odbiorcy.
Jakie instytucje oprócz przedsiębiorstw mogą wziąć udział w Konkursie?
W pierwszych edycjach Konkursu „Teraz Polska” szukaliśmy najlepszych z najlepszych jedynie spośród produktów. Dziś Godło „Teraz Polska” przyznawane jest w trzech kategoriach. Nagradzamy już nie tylko najlepsze produkty i usługi, ale także przedsięwzięcia innowacyjne i gminy.