W czwartek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w Berlinie, gdzie spotkał się z minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Ursulą von der Leyen.
Była to pierwsza wizyta ministra Macierewicza w Ministerstwie Obrony Niemiec i pierwsze spotkanie z Ursulą von der Leyen.
Rozmowy poświęcone były omówieniu współpracy dwustronnej i wielostronnej, w tym m.in. wspólnych ćwiczeń wojskowych. Tematem dyskusji były również zagadnienia dotyczące przygotowań do szczytu NATO w Warszawie. Po spotkaniu ministrowie wydali oświadczenia, w których odnieśli się również do sytuacji bezpieczeństwa w Europie.
– Strona polska podkreślała w rozmowie zagrożenia, które związane są z agresją rosyjską na Ukrainie i groźbami, jakie są podnoszone ze strony Federacji Rosyjskiej wobec bezpieczeństwa w Europie, a szczególnie państw bałtyckich. W tej kwestii, jeżeli chodzi o skalę wyzwań i zagrożeń, łatwo się zgodziliśmy, że podzielamy tę opinię, iż to jest największe wyzwanie dla pokoju w Europie. (…) Minister Macierewicz podkreślił, że proces przygotowywania odpowiedzi NATO na to wyzwanie, zapoczątkowany na szczycie w Walii w 2014 roku, – musi zrobić krok naprzód zasadniczo na szczycie w Warszawie. Z tego punktu widzenia rozmawialiśmy także o wysuniętej obecności wojsk NATO i o konieczności wzmocnienia obecności Sojuszu na flance wschodniej.
Uzgodniliśmy, że te rozmowy będą kontynuowane tak, aby dojść do wspólnego stanowiska, które jest ważne nie tylko dla Polski, ale także dla Niemiec. W najbliższym czasie będę rozmawiał z ministrem obrony Francji. Nie jest wykluczone, że będziemy uzgadniali to stanowisko w większym zespole, tak jak już zdecydowaliśmy o podjęciu wspólnych rozmów i wspólnego stanowiska z Wielką Brytanią. Te kwestie będą rozstrzygnięte w najbliższym czasie. Z punktu widzenia Polski kwestia wzmocnienia obecności NATO na wschodniej flance jest najważniejsza, doceniając i podtrzymując te kroki, które zostały zarysowane i zdecydowane na szczycie walijskim, a które bardzo szczegółowo podczas dzisiejszego spotkania zostały przez nas omówione. Z punktu widzenia Polski to jest perspektywa, która ma szanse pozytywnie zakończyć się rozstrzygnięciami na szczycie warszawskim – powiedział minister Antoni Macierewicz.
Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen w swoim oświadczeniu także odniosła się do zbliżającego się szczytu NATO podkreślając, że oba kraje – Polska i Niemcy – w drodze na szczyt Sojuszu w Warszawie będą ze sobą ściśle współpracować. Jak podkreśliła, współpraca ta na pewno będzie się także odbywać m.in. w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Ten szczyt pokaże, że Sojusz w obliczu zmienionej sytuacji bezpieczeństwa musi działać bardziej elastycznie i szybciej. To będziemy omawiać także w ramach Trójkąta Weimarskiego. W tym celu zostanie podjętych wiele przedsięwzięć.(…) Naszym dążeniem jest, aby szczyt ten był silnym znakiem spójności i jedności Sojuszu – zaznaczyła Ursula von der Leyen.
Szefowa resortu obrony Niemiec, poruszając kwestie współpracy dwustronnej, która ma długą historię, przypomniała, że Polska i Niemcy obchodzą w tym roku 25. rocznicę podpisania traktatu o współpracy i dobrym sąsiedztwie. Zapowiedziała, że kraje wzajemnie oddadzą po jednym batalionie wojsk pancernych pod dowództwo drugiego kraju. – Ten gest jest wyrazem głębokiego zaufania i polegania na sobie dwóch krajów, które w ubiegłym stuleciu były śmiertelnymi wrogami, a teraz powierzają sobie swoje wojska pancerne. (…) To silny sygnał pokoju i niezawodności – zaznaczyła minister von der Leyen.
Podczas wizyty minister Antoni Macierewicz, w obecności minister Ursuli von der Leyen, złożył kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Bundeswehry poległych w misjach i operacjach poza granicami kraju oraz podczas szkolenia.
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej