EnergetykaGaz.Wszystko

Rosja: Nord Stream 2 zwiększy bezpieczeństwo. Polska: Projekt zwiększy uzależnienie od Rosji

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Rosji, projekt Nord Stream 2 wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Europy. Zdaniem polskich polityków dodatkowo uzależni kontynent od dostaw gazu rosyjskiego.

W rozmowie z włoskim magazynem Limes, Ławrow stwierdził, że „to porozumienie komercyjne oparte na szacunkach ekspertów odnośnie konsumpcji gazu w Europie”. – Jesteśmy pewni, że realizacja tego projektu zapewni stabilne dostawy gazu na rynek europejski i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne na naszym kontynencie. Fakt, że uczestnicy projektu zdają sobie z tego sprawę pomógł w zawarciu stosownego porozumienia w tej sprawie – powiedział rosyjski minister.

W ten sposób Ławrow odniósł się do udziału spółek europejskich w projekcie. Oprócz Gazpromu (50 procent akcji w konsorcjum) włączyły się w niego E.on, BASF, Shell, Engie i OMV (po 10 procent akcji).

Realizacji Nord Stream 2 sprzeciwiają się nacje Europy Środkowo-Wschodniej obawiające się negatywnego wpływu inwestycji na ich bezpieczeństwo energetyczne oraz wzrostu roli Gazpromu w regionie.

– Polska nie zgadza się z inwestycją Nord Stream 2. Uważamy, że jest ona nie uzasadniona ze względów ekonomicznych i ma ona podłoże wyłącznie polityczne – powiedziała premier Polski Beata Szydło podczas swojej wizyty w Oslo z 2 lutego.

– Powstanie gazociągu Nord Stream 2 będzie dowodem braku solidarności Państw Członkowskich UE w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i stoi w sprzeczności z ideą stworzenia europejskiej unii energetycznej – powiedział 3 lutego minister energii RP Krzysztof Tchórzewski na spotkaniu z ministrem spraw gospodarczych Niderlandów, Henkiem Kampem. – Realizacja tego projektu spowoduje dalsze uzależnianie się UE od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej, ponieważ kolejne nitki Nord Stream nie przyczyniają się do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu – dodał.


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X