AlertWszystko

Dalej nie ma decyzji w sprawie brytyjskiego projektu jądrowego

Wizualizacja Hinkley Point C

(Financial Times/Reuters/Wojciech Jakóbik)

Francuski EDF kolejny raz zrezygnował z podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie projektu Hinkley Point, czyli budowy dwóch reaktorów jądrowych w Wielkiej Brytanii.

Nieoficjalne źródła Reutersa przekonują, że w kierownictwie spółki rośnie niepokój o rentowność inwestycji wartej 18 mld funtów, czyli 23,21 mld euro. To więcej niż wartość EDF, wynosząca 22,5 mld euro. Związki zawodowe spółki posiadające sześć na 18 miejsc w zarządzie, sprzeciwiają się inwestowaniu w projekt. W zamian zamierzają zaproponować, aby inwestora chińskiego CGN zainteresować Europejskimi Reaktorami Ciśnieniowymi, czyli alternatywną technologią, którą wykorzystano ją do budowy czterech reaktorów – w Finlandii, Francji i Chnach. Konstrukcja trwa. EPR ma dawać większe bezpieczeństwo i efektywność pracy.

Hinkley Point miał zostać ukończony w 2025 roku i realizować do 7 procent ówczesnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Akcje EDF straciły w zeszłym roku 55 procent wielkości i zmniejszyły kapitalizację spółki do 19,5 mld dolarów.

Dyrektor projektu Hinkley Point C, Chris Bakken zrezygnował na początku lutego. Przejmie analogiczne stanowisko w Entenergy, amerykańskiej spółce z branży nuklearnej. Zmiana ta rodzi pytania o przyszłość elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii.

Spółka EDF wyznaczyła na następcę Bakkena, dyrektora projektów jądrowych firmy Philippe Bordariera. Hinkley Point ma rozpocząć pracę w 2025 roku i zapewnić 7 procent zapotrzebowania na energię elektryczną na Wyspach.

Mimo to, EDF wstrzymał ostateczną decyzję inwestycyjną zaplanowaną na zeszły tydzień. Z nieoficjalnych informacji Financial Times wynika, że firma oczekuje większego zaangażowania Paryża w projekt. Francuski rząd posiada 85 procent akcji EDF. Ta spółka posiada zaś 66,5 procent udziałów w projekcie Hinkley Point. Pozostałe 33,4 procnet należy do chińskiego CGN.

Przeciwnicy projektu twierdzą, że nie ma on ekonomicznego uzasadnienia i będzie przynosił straty. Zwolennicy wskazują, że da bezpieczeństwo energetyczne Brytyjczykom i dlatego wymaga mechanizmów wsparcia, jak kontrakty różnicowe. Ta debata przypomina spór o przyszłość polskiego projektu elektrowni jądrowej. Rząd RP przyznał, że chce zbudować polską atomówkę, ale w pierwszej kolejności chce inwestować w bloki węglowe.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X