InnowacjeWszystko

Morawiecki: Innowacyjność powinna mieć charakter systemowy

Wypracowanie wspólnych działań zwiększających konkurencyjność polskiej gospodarki w oparciu o innowacje to jeden z głównych celów, jaki stoi przed powołaną przez Premier Beatę Szydło Radą ds. Innowacyjności. 17 lutego 2016 r. w Ministerstwie Rozwoju odbyło się pierwsze posiedzenie Rady oraz Międzyresortowego Zespołu ds. Innowacyjności.

Rada ds. Innowacyjności ma być najważniejszym międzyresortowym koordynatorem polityki innowacyjności realizowanej przez rząd, wpisanym na stałe w system administracji publicznej. Uczestnicy spotkania podkreślili, że szansą na trwały i dynamiczny rozwój gospodarczy Polski jest wykorzystanie przez przedsiębiorców innych niż dotychczas źródeł przewag konkurencyjnych, czyli wzrost innowacyjności, efektywności i jak najlepszego wykorzystania zasobów. Sektor publiczny ma do odegrania w tym procesie ważną rolę, wspierając firmy i będąc łącznikiem pomiędzy sferę biznesu i nauki.

– Rolą państwa jest wsparcie innowacyjnych zamierzeń, zwłaszcza tych, które zmienią oblicza przemysłu i biznesu. Właśnie poprzez współpracę oraz umiejętne użycie instrumentów regulacyjnych i ustawowych chcemy osiągnąć jak najlepsze efekty. Innowacyjność powinna mieć zatem charakter systemowy – zaznaczył wicepremier Mateusz Morawiecki.

W celu realizacji tych wyzwań istotna jest współpraca i koordynacja oraz koncentracja inicjatyw podejmowanych w Polsce w zakresie innowacyjności. Działania podejmowane przez Radę ds. Innowacyjności będą miały charakter projektowy i będą służyć koncentracji wysiłków i środków na zwiększaniu potencjału innowacyjności w Polsce.

Rozwój innowacyjnych firm poprzez budowę przyjaznego otoczenia dla biznesu i systemu wsparcia innowacji to jeden z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który przyjął rząd. Konkretną realizacją tego postulatu ma być pakiet dla przedsiębiorców i innowacji. W jego ramach przygotowana zostanie również nowa ustawa o innowacyjności (nowelizacja obecnej ustawy w I poł. 2016 r., a nowa ustawa w pierwszej połowie 2017 r.), ruszy program wsparcia środowiska startupowego StartInPoland. Zreformowane zostaną instytuty naukowo-badawcze.

Do pierwszych inicjatyw Rady, których założenia zostały przyjęte kierunkowo na posiedzeniu, należą: zmiany legislacyjne w zakresie wspierania innowacyjności, dedykowany startupom projekt StartInPoland. Rada omówiła system wyboru i monitorowania krajowych inteligentnych specjalizacji.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Udostępnij:

Facebook X X X