AlertWszystko

Dzięki Westinghouse Ukraina dalej uniezależnia się od rosyjskiego atomu

Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

(Westinghouse/Wojciech Jakóbik/Patrycja Rapacka)

Amerykańsko-japoński Westinghouse ogłosił 28 marca, że podpisał kontrakt z ukraińskim Energoatomem na dostarczenie systemu monitoringu rdzeni BEACON do elektrowni Zaporoże.

System jest już wykorzystywany w elektrowni Południowo-Ukraińskiej. Energoatom chce jednak wdrażać BEACON do pozostałych obiektów pod swoją kontrolą. – Westinghouse nadal polaga Ukrainie zwiększyć ilość energii wytwarzanej na Ukrainie i dalej dywersyfikować dostawy paliwa oraz innych komponentów. Poprzez dywersyfikację zapewniamy państwu niezależność energetyczną – powiedział Jurij Nedaszkowski, dyrektor Energoatom.

Kijów na ścieżce uniezależnienia od Moskwy

Kijów chce znów zrezygnować z importu energii elektrycznej z Rosji. Pragnie także zmniejszyć zależność swoich elektrowni jądrowych od paliwa rosyjskiego.

Minister energetyki Ukrainy, Wołodymyr Demczyszyn poinformował dziennikarzy 9 listopada 2015 roku, że jest duże prawdopodobieństwo, iż Kijów całkowicie porzuci import energii elektrycznej z Federacji Rosyjskiej.

Ukraina posiada obecnie 15 reaktorów jądrowych, których operatorem jest Energoatom. Znajdują się w czterech obwodach: (chmielnicki, rówieński, zaporoski oraz w południowej Ukrainie). Wszystkie reaktory są rosyjskiego typu VVER. Zależny od Rosatomu, rosyjski producent TVEL, jest tradycyjnym dostawcą paliwa jądrowego na Ukrainie. Współpraca z amerykańsko-japońskim Westinghouse Electric Company, który intensywnie działa na rynku ukraińskim, może przyczynić się do zwiększenia niezależności Ukrainy od Rosji w sferze energetycznej, szczególnie w zakresie importu paliwa jądrowego.

Minister energetyki Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn poinformował podczas briefingu z 9 listopada 2015 roku, że Ukraina w 2016 roku chce zmniejszyć ilość nabywanego paliwa jądrowego od TVEL do pięciu dostaw w ciągu roku. W 2015 Ukraina zrealizowała, jak do tej, pory dwanaście dostaw.

TVEL jest obecnie głównym dostawcą paliwa dla ukraińskich elektrowni atomowych. W ramach dywersyfikacji źródeł, w 2014 rok amerykański Westinghouse nawiązał współpracę w tym zakresie z Kijowem. Do 2012 roku Amerykanie zrealizują dostawy tylko dla niektórych elektrowni.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X