(BiznesAlert.pl)
Organizacje reprezentujące inwestorów w energetykę wiatrową organizują społeczną manifestację w obronie branży.
Odbędzie się ona w Warszawie w najbliższy czwartek 14 kwietnia. Uczestnicy protestu o 12:00 ruszą ze skrzyżowania ulic Gagarina i Sieleckiej w Warszawie i przejdą ulicą Belwederską oraz Alejami Ujazdowskimi przed Sejm, gdzie o 13:00 rozpocznie się część oficjalna manifestacji.
Jak podają organizatorzy, manifestacja jest apolityczna i powstała w odpowiedzi na poselski projekt ustawy o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej, nad którym trwają prace w Sejmie. – W ich trakcie nie przeprowadzono jednak realnych konsultacji społecznych, ani nie sporządzono oceny skutków wprowadzenia regulacji. Tymczasem wejście w życie ustawy w obecnej formie będzie oznaczało koniec energetyki wiatrowej w Polsce. Dalszy rozwój tego sektora, który jest jednym z bardzo istotnych filarów wytwarzania energii odnawialnej, zostanie zablokowany, a wiele z istniejących farm wiatrowych zbankrutuje – twierdzą. – Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych jest nie do przyjęcia w opinii wielu grup społecznych, Sądu Najwyższego oraz licznych ekspertów sektora energetyki. Negatywnie wypowiedziało się też o nim Biuro Analiz Sejmowych, a nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kształt zapisów przedstawiony przez autorów ustawy przyniesie ogromne straty dla gospodarki, zrujnuje wiele mniejszych gmin, zabierze źródło dochodu tysiącom rodzin i doprowadzi do likwidacji tysięcy miejsc pracy.
Inicjatorem manifestacji jest Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej. Manifestację wspierają też m.in.:
- Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii
- Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
- Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej
- Stowarzyszenie Małej Energetyki Wiatrowej
- Fundacja REO
Zdaniem organizatorów protestu, projekt ustawy całkowicie ignoruje osiągnięcia i korzyści, które niosą ze sobą funkcjonujące farmy wiatrowe. – Dlatego uczestnicy manifestacji wyjdą na ulice by wyrazić swój sprzeciw wobec działań władz uderzających w społeczności lokalne i w swobodę działalności gospodarczej. Chcemy uświadomić rządzącym i opinii publicznej wymiar szkód społecznych i gospodarczych, które spowoduje uchwalenie ustawy. Domagamy się też przeprowadzenia realnych konsultacji społecznych z udziałem m.in. przedstawicieli branży energetyki wiatrowej oraz gmin – informują organizatorzy manifestacji.