Kontrakty i politycy dają nowe wsparcie Korytarzowi Południowemu

6 maja 2016, 09:45 Alert

(Trend/Piotr Stępiński/UPI/Wojciech Jakóbik)

Kolejne kontrakty i wsparcie polityczne gruntują projekt Korytarza Południowego kluczowy dla dywersyfikacji dostaw gazu do Europy.

W ramach drugiego etapu eksploatacji największego w Azerbejdżanie złoża Szach Deniz podpisano wart 1,5 mld dolarów kontrakt z konsorcjum spółek BOS Shelf LLC, Saipem Contracting Netherlands B.V. oraz Star Gulf FZCO.

Jak poinformowało w swoim oświadczeniu konsorcjum Szach Deniz umowa zakłada realizację prac dotyczących transportu oraz montażu podwodnych instalacji wydobywczych na dużych morskich głębokościach. Ponadto kontrakt obejmuje wykorzystanie nowego statku Khankendi, który pomoże w realizacji tych prac. Zgodnie z podpisanym dokumentem mają się one zakończyć w połowie 2022 roku. Kontrakt może zostać przedłużony o kolejnych 5 lat, aby mógł objąć prace nad instalacją odpowiedniego wyposażenia na krańcach złoża.

We wspomnianym oświadczeniu zwrócono uwagę, że prace nad projektem Szach Deniz 2 oraz rozbudową Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP) są prowadzone zgodnie z harmonogramem. Zakłada on dostawę pierwszego metra sześciennego kaspijskiego gazu przy użyciu nowej przepustowości w 2018 roku. Zaawansowanie prac na terytorium Azerbejdżanu oraz Gruzji wynosi obecnie 70 procent.

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami gaz ze złóż Szach Deniz 2 będzie przesyłany do Europy poprzez tzw. Południowy Korytarz Gazowy. Ma on zapewnić Staremu Kontynentowi dostawy paliwa z Azerbejdżanu, a w przyszłości być może z innych krajów regionu kaspijskiego. Staną się one alternatywą do dominujących dostaw z Rosji. Projekt jest popierany zarówno przez UE jak i Stany Zjednoczone.

Brytyjskie BP, działając w imieniu konsorcjum Szach Deniz zarządzającego złożem, przekazało kontrakty warte 1,5 mld dolarów na prace przygotowawcze na Morzu Kaspijskim. Większość z nich trafiła do włoskiego Saipemu. Włosi są obecni przy projekcie do 2014 roku. Włoskie ENi zakontraktowało dostawy 8 z 10 mld m3, które mają docierać do Europy ze złóż azerskich za pomocą Gazociągu Transadriatyckiego (TAP), będącego magistralą Korytarza Północnego ciągnącą się z Turcji do Włoch. Gaz dostarczy jej Gazociag Transkaspijski (TANAP) budowany w Turcji, który z kolei połączy się ze wspomnianym SCP. Dostawy mają ruszyć na koniec dekady.

Zasoby złoża Szach Deniz oceniane są na 1,2 bln m3. Kontrakt na jego eksploatację podpisano 4 czerwca 1996 roku. Udziały w złożu posiadają: BP (operator) – 28,8 procent, AzSD – 10 procent, SGC Upstream – 6,7 procent, Petronas – 15,5 procenta, Lukoil – 10 procent, NICO – 10 procent oraz TRAO – 19 procent.

O znaczeniu Korytarza Południowego mówiła Rada USA-UE w Waszyngtonie. Spotkanie odbyło się z udziałem sekretarza stanu USA Johna Kerrego, wysokiej przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federici Mogherini, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza SZefczovicza i komisarza UE ds. klimatu i energii Miguela Ariasa Canete, a także minister środowiska Holandii Sharon Dijksma. Rada ponowiła swoje poparcie dla budowy Korytarza, a szczególnie realizacji projektu TAP, którego rentowność była podawana w wątpliwość.