AlertWszystko

Hub Gazowy Polska może osłabić pozycję Gazpromu w regionie

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Agencja TASS opisuje zaktualizowany plan operatora polskich gazociągów przesyłowych Gaz-System. Nowa strategia ma pozwolić Polakom na pozyskanie gazu z dowolnie wybranego kierunku w ilościach gwarantujących realizację zapotrzebowania. W ten sposób chcą się uniezależnić od tradycyjnego kierunku wschodniego i dostawcy – rosyjskiego Gazpromu. W 2022 roku kończy się obecna umowa na dostawy z Rosji dla polskiego PGNiG.

Jak podawał 17 maja BiznesAlert.pl, wariant podstawowy planu Gaz-Systemu uwzględnia rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu do 7,5-10 mld m3 oraz budowę połączenia gazowego z Danią o przepustowości do 10 mld m3. Plan wymaga budowy magazynu, prawdopodobnie w Damasławku.

Wariant alternatywny zakłada zwiększanie zdolności regazyfikacji w Świnoujściu do 7,5-10 mld m3 rocznie, a także zainstalowanie w Zatoce Gdańskiej obiektu do regazyfikacji i magazynowania gazu (FSRU) o przepustowości do 10 mld m3. Tę ilość gazu Gaz-System chce w części pompować na Ukrainę za pomocą rozważanego Gazociągu Polska-Ukraina. Do tego celu potrzebna będzie budowa magazynu gazu w Białogardzie.

Do końca roku ma zapaść decyzja inwestycyjna.

Agencja TASS pomija regionalny charakter planów Gaz-System, na temat których obszernie wypowiadał się jego prezes Tomasz Stępień podczas konferencji prasowej. Aby wielka przepustowość zakładana w planach polskiego operatora została wykorzystana w sposób efektywny, musi uwzględniać przesył do sąsiadów Polski. Pozwoli to na utrzymanie taryfy gazowej na konkurencyjnym poziomie.

Gaz-System poinformował o toczących się rozmowach z Ukrainą, która zrezygnowała z zakupów gazu w Rosji, co było ciosem dla Gazpromu, dla którego był to jeden z kluczowych rynków, oprócz niemieckiego i tureckiego. Polacy zamierzają zaoferować rabaty na wykorzystanie gazociągów i gazoportów, w celu przyciągnięcia klientów z całego świata. W ten sposób między Niemcami, które chciałyby stać się centrum dystrybucyjnym dla rosyjskiego gazu z Nord Stream i Nord Stream 2, a Rosją, która chce zachować wpływy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ma powstać płynny rynek o nazwie Hub Gazowy Polska, który byłby napędzany gazem z nierosyjskich źródeł.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X