EnergetykaPrzemysłWszystko

Jackiewicz: Wkrótce założenia nowego nadzoru nad majątkiem SP

fot. Piotr Stępiński

W ciągu najbliższych dwóch- trzech tygodni przedstawię założenia dot. przyszłości nadzoru nad majątkiem Skarbu Państwa – zapowiedział szef MSP Dawid Jackiewicz. Podkreślił, że projekty ustaw w tej sprawie zaprezentuje do końca czerwca, a likwidację MSP planuje na przełomie 2016 i 2017 r. O likwidację resortu skarbu pytała we wtorek szefa MSP, podczas posiedzenia rządu, premier Beata Szydło.

“Założenia dotyczące przyszłości nadzoru nad majątkiem Skarbu Państwa chciałbym przedstawić (…) w ciągu najbliższych dwóch – maksymalnie trzech tygodni. Projekty ustaw, które będą związane z tym dokumentem chciałbym państwu przedstawić najpóźniej do końca czerwca, a likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa i przekształcenie go w agencję rządową, bądź też holding – to jeszcze jest kwestia do rozstrzygnięcia – chciałbym przeprowadzić na przełomie 2016 i 2017 roku” – zaznaczył minister skarbu.

Jak mówił, chciałby zakończyć proces likwidacji MSP nie później niż w połowie 2017 roku. “To jest data końcowa istnienia Ministerstwa Skarbu Państwa i moment powołania nowego podmiotu – o wiele skuteczniejszego, jeśli chodzi o dbałość (…) państwowego majątku” – podkreślił.

Minister, przedstawiając we wtorek dokonania swojego resortu w pierwszym półroczu rządu, mówił, że zmienił filozofię funkcjonowania tego ministerstwa. Wyjaśnił, że za czasów rządu PO-PSL resort skarbu był ministerstwem prywatyzacji. “Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat rządy PO i PSL postawiły przede wszystkim na wyzbywanie się akcji, udziałów w majątku państwowym, w spółkach Skarbu Państwa, w tym też w podmiotach strategicznych dla interesów gospodarczych i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. “Odeszliśmy od prywatyzacji nastawionej jedynie na pozyskiwanie funduszy, potrzebnych (…) na zasypywanie +dziury budżetowej+” – podkreślił. Dodał, że obecnym kierunkiem działań MSP jest budowa wartości państwowego majątku, jego pozycji rynkowej.
Te zmiany – jak mówił – służą “profesjonalizacji nadzoru właścicielskiego”. “Majątek (państwowy – PAP) ma budować pozycję naszej gospodarki, a nie być wyłącznie “źródłem szybkich i stosunkowo niewielkich zastrzyków finansowych”.

Jackiewicz mówił ponadto o reformie zarządzania aktywami Skarbu Państwa. “W wyniku tej reformy zidentyfikowaliśmy podmioty o charakterze misyjnym (…). Te podmioty są systematycznie i płynnie przekazywane do stosownych resortów” – wyjaśnił. Wskazał, że spółki związane z branżą energetyczną, z funkcjonowaniem sektora obronnego, z działalnością gospodarki morskiej trafiły pod nadzór odpowiednio ministrów: energii, obrony narodowej oraz gospodarki morskiej.

Szef MSP mówił też o przygotowanym przez jego resort projekcie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Zwrócił uwagę, że pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa mają zależeć m.in. od sytuacji finansowej i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych. “Skończyliśmy (…) z mechanizmem dosyć patologicznym, który zastaliśmy po poprzednikach, w którym wynagrodzenia często sięgające milionów złotych nie były uzależnione od wyników osiąganych przez dany podmiot” – tłumaczył.

Podkreślił, że nowe zasady wynagradzania władz spółek z udziałem Skarbu Państwa mają przynieść blisko 60 mln zł oszczędności rocznie.

Źródło: CIRE


Powiązane artykuły

Porozumienie Grupy Orlen i Krajowej Grupy Spożywczej. Fot. Orlen

Orlen rozwinie produkcję biometanu przy asyście wytwórcy żywności

Grupa Orlen i Krajowa Grupa Spożywcza (KGS), państwowy producent żywności, zwiększą produkcję biometanu. Firmy podpisały porozumienie obejmujące m.in. budowę instalacji...
Wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna podczas spotkania z przedstawicielami francuskiego koncernu energetycznego EDF. Źródło: Ministerstwo przemysłu

KE oceni projekt polskiej elektrowni jądrowej. To warunek budowy

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, inwestor programu jądrowego Polski, notyfikowała do Komisji Europejskiej projekt pierwszej elektrowni jądrowej, zgodnie z Traktatem Euratom....

Słowacja rozmawia z Unią o zerwaniu z Gazpromem

Bratysława blokuje nowy pakiet sankcji i sprzeciwia się odejściu od rosyjskich paliw do 2028 roku. Jej premier przekazał, że jest...

Udostępnij:

Facebook X X X