(Wojciech Jakóbik)
Jak podaje agencja Shana, Iran ukończył budowę gazociągu do Iraku. To pierwszy krok do realizacji celu rozwinięcia eksportu gazociągowego z tego kraju. Po zniesieniu sankcji Irańczycy chcą podbijać swoimi surowcami zagraniczne rynki.
Chociaż Polacy dyskutują głównie o możliwości sprowadzenia ropy naftowej z Iranu, ten kraj ma do zaoferowania także pokaźne zasoby gazu ziemnego. Największe na świecie złoża Południowy Pars są szacowane na 51 bln m3. Barierą dla rozwoju eksportu gazu z Iranu jest brak infrastruktury. Teheran bierze pod uwagę dwie opcje: chce rozbudować terminale eksportowe LNG we współpracy z zagranicznymi firmami i rozważa eksport przy użyciu gazociągów. Surowiec może trafiać na cały świat, także do Europy oraz Polski.
Dzięki gazociągowi do Iraku, będzie możliwe rozpoczęcie eksportu do 1,4 mld m3 rocznie. W przyszłości ten wolumen może wzrosnąć do 9 mld m3 na rok. W zeszłym roku wydobycie gazu w Iranie sięgnęło 178 mld m3, w tym 132 mld m3 z Południowego Pars. W 2016 roku ma wzrosnąć o 55 mld m3. W 219 roku wydobycie ze złoża ma sięgnąć 390 mld m3. Wzrost wydobycia ma sprawić, że gaz z irańskich złóż oprócz zaspokajania istotnego zapotrzebowania w kraju, mógł posłużyć do rozwoju eksportu. Irańczycy konsumują rocznie ponad 170 mld m3 gazu ziemnego.
W ciągu następnej dekady Irańczycy chcą wydać na projekty gazociągowe do 55,8 mld dolarów. Pozwolą one na eksport w każdym kierunku. Iran eksportuje obecnie gaz do Turcji, Iraku, Pakistanu i Omanu na wolumen około 100 mln m3 dziennie. W 2015 roku Iran i Turcja omówiły możliwość wspólnego dostarczenia irańskiego gazu na rynek europejski. Iran nie był jednak zadowolony z proponowanych cen. W Europie trwa wojna cenowa między dostawcami z Rosji i Norwegii, którzy przygotowują się do rywalizacji ze spodziewanym dostawcą amerykańskim. To trudne warunki dla nowego gracza. Z tego względu możliwe jest, że Teheran gazociągami dostarczy surowiec gdzie indziej, a do Europy wyśle go gazowcami. Do 2019 roku Teheran planuje, że jego gazoporty osiągną przepustowość 10,5 mln ton LNG rocznie.