W dniu 8 czerwca 2016 roku w gmachu Stowarzyszenia Techników Polskich, odbyła się konferencja naukowa pt. ”C-GEN – Przemysłowe Magazynowanie Energii”. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, oraz firma Clean World Energy Systems. Patronem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Gospodarcze.
W konferencji wzięli udział między innymi Mateusz Głogowski – ekspert ds. Nowych Technologii Energetycznych w Ministerstwie Energii, Jarosław Dybowski – przedstawiciel europejskiego koncernu energetycznego Vattenfall, Krzysztof Mueller – przedstawiciel Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Jakub Koszyczarek reprezentujący firmę Shanghai Electric oraz przedstawiciele mediów.
Konferencja wpisała się w ustalenia zarówno Paryskiej Konferencji Klimatycznej 2015 (ograniczenie ocieplenia do 1,5°C, długoterminowy cel zerowych emisji netto), jak i w krajową strategię rozwoju gospodarczego.
Według ekspertów PTG, w Polsce od lat panuje skrajnie ortodoksyjny model energetyki zawodowej polegający na tanim zakupie węgla i drogiej sprzedaży energii elektrycznej. W tym zakresie Polska jest krajem, w którym management odpowiedzialny za kierunki rozwoju branży energetycznej nie zauważa istotnych zmian na rynkach światowych w tym zakresie i dokonującego się postępu techniczno-technologicznego. W ostatnich latach zdecydowanie promowano archaiczne technologie spalania odpadów, od których zdecydowanie odchodzą kraje zachodnie, na korzyść technologii innowacyjnych i wysokosprawnych energetycznie, jak również atrakcyjnych pod względem biznesowym i przyjaznych środowisku.
Naprzeciw tym wnioskom wyszła grupa inżynierów współpracujących z Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, prezentując podczas konferencji przełomowe rozwiązania technologiczne, będące w stanie zmienić oblicze krajowej gospodarki, a także mogące wpłynąć na globalną gospodarkę energetyczną, spełniając przy tym wszelkie normy ustalone podczas Paryskiej Konferencji Klimatycznej.
Zaprezentowana przez prezesa firmy CWES, Tadeusza Bąka technologia C-GEN jest unikalnym, polskim rozwiązaniem, zgłoszonym do opatentowania w międzynarodowej procedurze PCT. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, szeroko zdefiniowanej branży energetycznej i oczekiwaniom środowiskowym w zakresie magazynowania energii na skalę przemysłową, bez emisji CO2, NOx, dioxyn i furanów, jak również w zakresie wysoko sprawnej produkcji energii elektrycznej, bez produkcji NOx, dioxyn i furanów. Dodatkową rekomendacją dla technologii C-GEN jest możliwość jej dalszego zintegrowania (następny efekt synergii) i realizacji procesów CCS, oraz CCU.
Według ekspertów, kilkuletnie badania technologii jednoznacznie potwierdzają jej bezdyskusyjne zalety. Niezwykle istotne jest to, że poszczególne technologie, wchodzące w skład procesu C-GEN są znane i stosowane w skali przemysłowej. Ich zintegrowanie w jednym procesie pozwoliło uzyskać niezwykłe efekty synergii. Znamienne jest również, że nakłady finansowe na budowę zakładu w opisywanej technologii, są bardzo atrakcyjne z biznesowego punktu widzenia.
Technologia ta może być zastosowana do zagospodarowywania (utylizacji) węgla oraz jego pozagatunkowych sortów, osadów ściekowych, wszelkiego rodzaju odpadów o charakterze organicznym, biomasy rolniczej, a także metanu pojawiającego się w kopalniach.
Organizatorzy konferencji podkreślili, że na projekt C-GEN nie można spojrzeć inaczej jak tylko na przełomową technologię w magazynowaniu energii, która w krótkim czasie może stać się również cennym towarem eksportowym. Intensywne prace studialne pokazują, że zakłady oparte na technologii C-GEN mogą w krótkim czasie przyczynić się do rozwiązania przede wszystkim polskich problemów branży energetycznej w zakresie wytwarzania, przesyłu i magazynowania energii.
W trakcie trwania konferencji głos zabrał również Pan Mateusz Głogowski – ekspert ds. Nowych Technologii Energetycznych w Ministerstwie Energii. Wyraził swoje zainteresowanie przedstawioną technologią oraz chęć głębszego przyjrzenia się projektowi wraz z doradcami wyznaczonymi przez Ministerstwo Energii.
Podsumowując, Tadeusz Bąk powiedział: „ jesteśmy przekonani, że nowe technologie w sektorze energetycznym są potrzebne. Modernizacja sektora energetycznego może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. To dobry czas na przeprowadzenie reform i decyzje na temat wieloletniej strategii polskiego sektora energetycznego, a technologia C-GEN może odegrać w tym kluczową rolę.